Az ARD és a ZDF országos köztelevíziók megbízásából végzett kutatások alapján a CDU a szavazatok 40 százalékát szerezte meg, jelentősen erősödött az előző, 2012-ben tartott Landtag-választáson elért 35,2 százalékhoz képest, és meghaladta a választás előtti utolsó közvélemény-kutatásokon mért 35-37 százalékos szintet.
Eddigi koalíciós társa, a szociáldemokrata párt (SPD) messze lemaradva végzett a második helyen, a szavazatok 29,5-30 százalékával. Az SPD 2012-ben is a második helyen végzett, a szavazatok 30,6 százalékával. Az előrejelzések alapján a szociáldemokraták jobb eredményre, 32-34 százalékra számíthattak.
Az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) 13 százalékkal a harmadik helyet szerezte meg, támogatottsága csökkent az öt évvel ezelőtti 16,1 százalékhoz képest.
A saarbrückeni Landtagba negyedikként a CDU-tól jobbra álló, újonc Alternatíva Németországnak (AfD) jutott be 6 százalékkal, elmaradva kitűzött céljától, a 10 százalék feletti eredménytől.
A két exit poll alapján a Zöldek kiestek a tartományi gyűlésből, 4,5 százalékon állnak, elmaradva az 5 százalékos bejutási küszöbtől, amely egyben a 2012-ben elért eredményük.
Kiesett a Kalózpárt is, a szavazatok 1 százalékát szerezte meg, a 2012-es 7,4 százalék után.
A liberális FDP a szavazatok 3-3,5 százalékát szerezte meg, így várhatóan nem szerzi vissza a 2012-es választáson elért 1,2 százalékos eredmény miatt elveszített képviseletét a Landtagban.
Az exit pollok alapján Saar-vidéken nem érvényesült a „Schulz-hatás”, vagyis az SPD támogatottságát nem emelte az országosan rendkívül népszerű kancellárjelölt, Martin Schulz színre lépése.
Az 51 tagú Landtagban az exit pollok szerint az SPD és a Baloldal együtt nem szerez többséget, így az a leginkább valószínű, hogy ismét CDU–SPD koalíció vezeti majd a tartományt, ezúttal több mint háromnegyedes törvényhozási többségre támaszkodva.
Az első nyilatkozatokban a CDU részéről kiemelték, hogy a választók értékelték a higgadt és sikeres kormányzást.
Az SPD részéről hangsúlyozták, hogy a Saar-vidéki eredményekből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, mert nem a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás „próbaválasztása” zajlott a legkisebb német tartományban.
A Baloldal elégedett az eredménnyel, szerintük a 13 százalék az ország nyugati részén fekvő Saar-vidéken „szenzációs” eredmény ahhoz képest, hogy eddig csak a keleti tartományokban szerepeltek jól.
Az AfD-nél a várakozásoktól elmaradó eredményt mindenekelőtt annak tulajdonították, hogy versenyezni kellett egy „populista” párttal, a Baloldallal.
A választók a jobbközép CDU és a szociáldemokraták (SPD) nagykoalíciójának folytatására szavaztak és elutasították a baloldali „kísérletezést” – mondta Annegret Kramp-Karrenbauer tartományi miniszterelnök a vasárnapi helyi törvényhozási (Landtag-) választás után.
A CDU-s politikus kiemelte, hogy a CDU-SPD koalíció folytatására szavazó, és az SPD és a szociáldemokratáktól balra álló Baloldal (Die Linke) kilátásba helyezett együttműködését elutasító Saar-vidéki választók döntése országos jelentőségű, fontos üzenet a szeptemberi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választásra tekintve.
Martin Schulz SPD-elnök, kancellárjelölt elismerte, hogy pártja nem érte el célját a tartományban, de szavai szerint ez nem azt jelenti, hogy nem éri el legfőbb célját, a politikai fordulatot egész Németországban. Az SPD-nek kitartásra és egységre van szüksége, hiszen a Bundestag-választás kampánya „nem sprint, hanem maratonfutás\" – mondta.