Fehér Ház: Vizsgálják ki a lehallgatást!

Az elnöki hivatal szóvivője szeretné, ha a kongresszus kivizsgálná Trump állítólagos lehallgatását.

MTI
2017. 03. 05. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A washingtoni Fehér Ház szóvivője vasárnap felkérte a kongresszust, hogy vizsgálja ki: Barack Obama előző elnök lehallgattatta-e a tavaly novemberi választás előtt Donald Trump és kampánycsapata telefonbeszélgetéseit.

Sean Spicer közleményben kérte a kongresszust, hogy az Oroszországnak az amerikai választás esetleges befolyásolásáról folyó vizsgálata keretében vizsgálják meg: visszaélt-e valóban elnöki hatalmával Barack Obama demokrata párti elnök, lehallgatta-e Donald Trump republikánus párti elnökjelölt és a New York-i Trump-toronyban berendezett kampányközpont telefonjait.

A szóvivő megállapította: „a közvetlenül a 2016-os választás előtti, vélhetően politikailag motivált nyomozásokról szóló jelentések nagyon aggasztóak”. Hozzátette: sem Trump, sem kormánya a továbbiakban mindaddig nem kommentálja a lehallgatásokról szóló információkat, amíg a kongresszus be nem fejezi a vizsgálatot.

Donald Trump szombaton számos Twitter-bejegyzésben írta, hogy a választás előtt Barack Obama lehallgattatta az ő és munkatársai telefonbeszélgetéseit. A Breitbart News hírportál szerkesztője, Joel Pollak még pénteken jelentette meg információit, amelyek szerint „utolsó hónapjaiban az Obama-kormányzat ismert lépéseket tett Donald Trump elnökválasztási kampányának, majd elnökségének aláásására”. Az újságíró szerint a kormányzat lehallgatásra vonatkozó kérését a hírszerzés először – még júniusban – elutasította, majd októberben elfogadta.

Barack Obama szóvivője még szombaton tagadta Donald Trump állítását és a lehallgatásról szóló információkat. Vasárnap délelőtt az NBC televízió Meet the Press (találkozz a sajtóval) című műsorában James Clapper, a hírszerzés volt vezetője azt állította, hogy „nem volt lehallgatás a megválasztott elnök ellen akkor, amikor még elnökjelölt volt”. Clapper szerint Donald Trump kampánycsapatát sem hallgatták le.

A vasárnap délelőtti televíziós politikai vitaműsorokban demokrata párti vezető politikusok hasonló álláspontot képviseltek. Nancy Pelosi, a képviselőház kisebbségi demokrata frakciójának vezetője nevetségesnek minősítette az elnök állítását, Chuck Schumer, a demokraták szenátusi csoportjának vezetője pedig leszögezte: Trump vagy hamis vádakat fogalmaz meg, vagy egy bíró megfelelő okot talált arra, hogy felhatalmazást adjon a lehallgatásra. „Bárhogyan is legyen, az elnök bajban van” – állította az NBC televízióban Schumer, szerinte mindez azt mutatja hogy „az elnök nem tudja, hogyan viselkedjék”.

A CNN hírtelevízióban Jennifer Granholm, Michigan állam volt kormányzója, demokrata párti politikus – aki rendszeresen fellép a Trump-kormányzat ellen – arról beszélt, hogy ha le is hallgatták Donald Trumpot, akor azt nem Barack Obama, hanem a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) tette.

A Donald Trump esetleges lehallgatásáról szóló híreknek nagy visszhangjuk van a republikánus politikusok körében is. Lindsey Graham dél-karolinai szenátor szombaton este egy lakossági fórumon kijelentette: ha igazaknak bizonyulnak az állítások, akkor ez a Watergate-ügyhöz hasonlatos nagy botrány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.