Gyakori Kínában a szigorú büntetés, hosszú a halálsor

Kínában többször előfordult, hogy ártatlanul végeztek ki embereket, a nép mégis támogatja a halálbüntetést.

Buzna Viktor
2017. 03. 29. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kang kisasszonyt 1994. augusztus 5-én a Pekingtől 260 kilométerre fekvő Sicsiacsuang városában gyilkolták meg. Eltűnését édesapja, egy helyi földműves jelentette, hamarosan a Hopej tartományi rendőrség jelentkezett a fájó hírrel. A külvárosi kukoricásba vetett holttesten talált nyomok különös kegyetlenséggel elkövetett gyilkosságról árulkodtak. A 20 éves lányt leütötték, megerőszakolták, majd egy férfiruhadarabbal megfojtották. Október 9-én a rendőrség őrizetbe vette a feltételezett elkövetőt, a 21 éves Nie Su-pint. Nie mindent bevallott. Büntetését – golyó általi halál – 1995. április 27-én végrehajtották.

A keresett sorozatgyilkost, Vang Su-csint egy rutinellenőrzés során tartóztatta le a rendőrség 2005-ben. Tíz éve bujkált, miután egyik, kútba dobott áldozatáról cikkezni kezdett a sajtó. Vang kiszemeltjei fiatal, vonzó nők voltak. Megerőszakolta és meggyilkolta őket.

Letartóztatását követően Vang egy áldozattal többet vallott be, mint amennyiért körözték őt. Állította, Nie Su-pin ártatlanul állt a kivégzőosztag elé, 1994 nyarán ő csapott le a fiatal lányra. Ez vezetett a kínai igazságszolgáltatás egyik legabszurdabb peréhez. Vang és védői amellett kardoskodtak, hogy a vádlott gyilkolta meg Kangot, az ügyészség azonban az ártatlanságát bizonygatta. Vang vallomását követően újabb kilenc év telt el. A sorozatgyilkost halálra ítélte a bíróság, Nie Su-pin ügyének újratárgyalását azonban nem vették napirendre. Nie szülei viszont nem adták fel. A kínai sajtó nyomására végül a santungi bíróság 2014-ben szabad utat adott édesanyja kérelmének. Tavaly decemberben aztán a kínai legfelső bíróság kimondta: Nie Su-pint ártatlanul ítélték halálra. Beigazolódott az is, hogy fizikai kényszer alkalmazásával szerezte meg az ügyészség a vallomását.

– A Nie Su-pin-ügy nem egyedülálló eset, másokat is végeztek ki ártatlanul Kínában – közölte Liu Csing, a Kínai Népi Közbiztonsági Egyetem professzora. A rendőrnő a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a napokban tartott előadásában elmondta, a halálbüntetés évtizedek óta a kínai közvélemény visszatérő témája. Mao Ce-tung 1949-es hatalomra kerülése után politikai okokból szabták ki a legtöbb halálbüntetést, de a rezsim konszolidációját követően a szám csökkenni kezdett. 1979-ben fogadták el az új kínai büntető törvénykönyvet, ami szigorította a halálbüntetés kiszabását. Ez 19 százalékos csökkenést eredményezett. Az 1978-tól kormányzó Teng Hsziao-pinghez fűződő nyitás politikája miatt azonban megnövekedett a bűnözés Kínában, ami a halálbüntetés reneszánszához vezetett. – Az ítéletek pontos számára én is kíváncsi lennék – mondta a professzor. Állította: egy korábban kiszivárgott jelentés szerint évente tízezer embert végeznek ki Kínában, ezt az adatot azonban a vezetés nem erősítette meg. A nemzetközi sajtó által is felkapott, 2004-ben megjelent hír azonban túlzó lehet. Az Amnesty International jogvédő szervezet korábbi jelentése szerint 2015-ben legalább 1634 esetben szabta ki ezt a büntetést a kínai bíróság. A rendőrtiszt kérdésünkre elmondta, ő maga is ellenzi a halálbüntetést. – A tapasztalat az, hogy a bíróságok időről időre tévesen ítélik meg a helyzetet – mondta Liu. Az értelmiség ezért hagyományosan kritizálja a gyakorlatot, a nép azonban támogatja. Liu hozzátette, a kínai kultúrában erősen él a szemet szemért elv.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.