Hetven évvel ezelőtt, 1947. február 28-án a tajvani főváros, Tajpej egyik teaháza előtt kínai nacionalisták igazoltattak egy csempészcigarettát árusító kereskedőt. A tajvani nő ellenállt, a dulakodás hamarosan a többi járókelőt is odavonzotta. A kínai uralommal szemben egyre engedetlenebb helyiek körülvették a dohánymonopólium hivatalának embereit, a káoszban az egyik fegyveres a tömegbe lőtt. Ezzel vette kezdetét a 228-as incidens néven emlegetett mészárlás. Tajvan Japán 1945-ös kapitulálását követően került a Csang Kaj-sek vezette Kínai Köztársaság fennhatósága alá. A sziget lakosai és az uralkodó jobboldali Kuomintang párt között egyre növekvő feszültség a szerencsétlenül végződött razziában tetőzött.
Tajvan egész területén lázadások törtek ki, a kínai nacionalisták kegyetlenül léptek fel. A 228-as incidenssel kezdetét vette az 1987-ig jegyzett „fehérterror” időszaka, a Kuomintang politikai ellenfeleit – így a tajvani értelmiség nagy részét – bebörtönözték, sokakat kivégeztek. Az áldozatokra vonatkozóan azonban máig nincs pontos adat. Hivatalosan 2200 főre becsülik csak a februári lázadás során meggyilkoltak számát,
a nemzetközi sajtó azonban 28 ezer áldozatról ír.
A 228-as incidens a kínai és a tajvani identitástudat mentén megosztott társadalomban a mai napig fontos konfliktuspont. Tegnap Tajpejben százak vonultak fel a hetvenedik évforduló emlékére, azt követelve a kormánytól: hivatalosan is nevezze meg a mészárlás felelőseit.
Tajvan elnöke, Caj Jing-ven (Tsai Ing-wen) beszédében ígéretet tett arra, hogy feltárják az esemény részleteit. Az államfő utasította a nemzeti archívumot, kezdjék el rendszerezni az incidens és a fehérterror időszakára vonatkozó dokumentumokat. Az elkészült anyagból kormánya hivatalos jelentést közöl majd. – Mindezt a lehető legdiszkrétebben tesszük – tette hozzá Caj. A Kuomintang ugyanis a mai napig Tajvan legerősebb ellenzéki pártja. S bár 1995-ben nyilvánosan bocsánatot kért népétől a történtekért, a vizsgálatnak nyilvánvalóan pártpolitikai következményei lesznek. Az évforduló alkalmából a Kuomintang párt közölte: a tények feltárása szükséges, amíg az nem pártpolitikai alapon történik.