„Az egység nem jelent egyformaságot. Ezért szorgalmazom, hogy az együttműködéseknek legyenek új formái, új programokkal, amit differenciált együttműködéseknek nevezünk” – mondta Francois Hollande azon a sajtótájékoztatón, amelyet a résztvevők a római szerződés aláírásának hatvanadik évfordulós ünnepségének előkészítésére rendezett munkavacsorájuk előtt tartottak.
A francia elnök szerint „néhány ország gyorsabban és messzebb haladhatna előre” olyan területeken, mint a védelmi politika, a gazdasági és a monetáris unió elmélyítése az eurózónában, az adóügyi és szociális harmonizáció, illetve a kultúra és az ifjúsági politika. Hollande jelezte azt is, hogy nem a többiek kirekesztéséről lenne szó, vagy arról, hogy a többi állam ne fejezhetné ki ellenvéleményét.
A német kancellár szerint is az európaiaknak „venniük kell a bátorságot elfogadni, hogy egyes országok gyorsabban haladnak, mint mások”, anélkül hogy „a késedelmet szenvedettek előtt” bezárnák a lehetőségeket.
Az olasz miniszterelnök „egy integráltabb Európai Unióért” emelt szót, amely „különböző integrációs szintekkel” rendelkezik.
A spanyol kormányfő csak annyit mondott, hogy hazája „készen áll, hogy továbblépjen az integrációban azokkal, akik szeretnék követni”.
Az elképzelés gyors megvalósítása egyelőre nem várható azok miatt az elnök- és parlamenti választások miatt, amelyek a következő hónapokban esedékesek Nyugat-Európában, egyebek között Franciaországban, Hollandiában, Olaszországban és Németországban.
A francia elnök hat európai napilapnak hétfőn adott interjújában úgy vélekedett, hogy egyre inkább lehetségessé válik a többsebességes Európa, amelyhez az egyes országok más-más szinteken integrálódnak. Francois Hollande szerint jóllehet, ez a gondolat hosszú ideig ellenállásba ütközött, ennek alternatívája akár az EU szétesése is lehet.
Kijelentette, hogy Párizs magasabb szinten integrált európai védelmi politikát szorgalmaz. Bár Nagy-Britannia ezt erőteljesen ellenezte az elmúlt években, az ajtó nyitva áll London előtt, hogy ebben a védelmi integrációban nem EU-tagként is részt vegyen – tette hozzá.
Donald Trump amerikai elnökről Hollande azt mondta: egyértelmű, hogy politikájának lényege az elszigetelődés, a protekcionizmus, a költségvetési szabályok megkerülése és az amerikai határok lezárása a bevándorlók előtt. „Mivel pedig nem tudja, hogy mi is az az Európai Unió, demonstrálnunk kell számára az EU politikai kohézióját, gazdasági súlyát és stratégiai autonómiáját” – mondta a francia államfő.
A római szerződés aláírásának hatvanadik évfordulójára március 25-én az olasz fővárosban tervezett uniós csúcstalálkozó előtt, csütörtökön a négy ország vezetője a többi huszonhárom tagállam állam- és kormányfőivel Brüsszelben ül össze.