Az iraki haderő elitkommandója rohanta le keddre virradó éjjel Moszul kormányzati épületegyüttesét, és tíz dzsihadistával végzett az összecsapásban – később pedig visszafoglalta a város legnagyobb múzeumát is. A rajtaütéssel az Iszlám Állam szimbolikus jelentőségű helyszínt veszített el, az iraki hadsereg és szövetségesei pedig utat nyithatnak a még a terroristák ellenőrzése alatt álló moszuli óváros felé – közölte az MTI.
Moszul nyugati része jelenleg az Iszlám Állam utolsó iraki erősségének számít, de a 2014-ben elfoglalt helyszín más szempontból is jelentős a terrorszervezet számára: ezt tekintik a szervezet fővárosának, és innen, Moszul nagymecsetéből kiáltotta ki a szervezet vezére, Abu Bakr al-Bagdadi az iraki és szíriai területeket is magában foglaló kalifátust.
Az iraki erők és az amerikaiak vezette nemzetközi koalíció tavaly októberben indított ostromot a városért: a 100 ezres létszámú szövetséges erők véres harcok árán, utcáról utcáról foglalták vissza Moszul keleti kerületeit. Február 19-én aztán a nyugati zónáért is harc kezdődött, az IÁ pedig öngyilkos merénylőkkel, gránáttámadásokkal próbálja megállítani az ostromot. A moszuli óváros azért is veszélyes helyszín, mert itt több ezer dzsihadista rejtőzhet a civil lakosok között, aki bármikor merényletet hajthat végre.
Hétfőn szintén kulcsfontosságú területeket szereztek meg az IÁ ellen harcoló szövetségesek. Kurd és iraki katonák elfoglalták a Tigris folyó feletti Szabadság hidat – a másodikat a keleti és a nyugati városrészt összekötő öt híd közül –, és ezzel fontos utánpótlási útvonaltól fosztották meg a terrorszervezetet – írja a BBC.