Biztos, hogy lesznek Hollandiát érintő török szankciók – jelentette ki Ömer Celik európai uniós ügyekért felelős török miniszter hétfőn Ankarában részletek említése nélkül. A Dogan török hírügynökség szerint Celik sajtótájékoztatóján így fogalmazott:
„Hollandia megadta magát a szélsőjobboldalnak. Válság előtt állunk.”
A politikus kiemelte, a holland bevándorlásellenes Szabadságpárt (PVV) elnöke, Geert Wilders dzsámik bezárásáról és kitoloncolásokról beszél. „Napjaink fasizmusa a kulturális felsőbbrendűséget hirdető megközelítésből ered. Ez fenyegeti Európát, a probléma megoldásában nagy munka vár az unióra” – magyarázta Ömer Celik.
Hollandiában szerdán parlamenti választásokat tartanak. A kampány egyik központi témája a holland identitás kérdése, valamint az állam viszonyulása a bevándorlókhoz és az iszlámhoz. Mark Rutte kormányfő pártjának legfőbb riválisa a PVV.
Hollandia és Törökország között a napokban diplomáciai vitát okozott, hogy a holland hatóságok nem engedték meg két török miniszternek, hogy Rotterdamban részt vegyenek egy törökországi népszavazást megelőző kampányrendezvényen.
Az Európai Unió hétfőn felszólította Törökországot, hogy tartózkodjon a túlzó kijelentésektől és az olyan lépésektől, amelyek Brüsszel szerint súlyosbíthatják az amúgy is feszültségekkel terhes helyzetet.
A Törökország és néhány uniós tagállam között az elmúlt napokban kialakult ellentétekkel kapcsolatosan Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Johannes Hahn, az európai szomszédságpolitikáért és a csatlakozási tárgyalásokért felelős biztos közös nyilatkozatukban kijelentették, el kell kerülni az feszültség elmérgesedését, és meg kell találni annak a módját, hogy a kialakult helyzetben csillapodjanak a kedélyek.
Az aggodalmakat csak nyílt és közvetlen kommunikációs csatornákon keresztül lehet megoldani. Ezért az Európai Unió továbbra is közbenjár az unió tagországai és Törökország közötti jó kapcsolatok biztosításáért – hangsúlyozták.