Meddig nyúlhatnak a CIA láthatatlan csápjai?

Szakértők szerint az átlagembernek nem kell félnie az amerikai hírszerzéstől, de a kiberbűnözőktől igen.

Földi Bence
2017. 03. 09. 18:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében nyugalomra intenek a kiberbiztonsági szakértők azután, hogy kedden nyilvánosságra hozott a Wikileaks egy több mint nyolcezer oldalnyi dokumentumhalmazt, amelyből kiderül, milyen módszerekkel szerzett információkat az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA). A külföldön is bevetésre kész szervezet virginiai Kibernetikai Hírszerzési Központjából származó adatok tanúsága szerint az illetéktelen beavatkozások civilek mobiltelefonjának feltörésétől önjáró autók vezérlésének átvételéig terjedtek. – Az okoseszközökre telepített rosszindulatú programokkal (malware) ezen készülékeket illegális adatközvetítőkké alakították, miközben a langley-i központban ötezren dolgoznak azon, hogy hackerprogramokat írjanak – közölte a Wikileaks. A CIA távoli elektronikai eszközök befolyásolására alakult különleges részlege ráadásul Oroszországtól lopott kibertámadási leírásokkal, technikákkal is bír, ami elvileg képessé teszi arra, hogy orosz hackernek adja ki magát.

A kiszivárogtatószervezet célja egyértelmű: párbeszédre van szükség a lehallgatások ügyében, a CIA-dokumentumok miatt pedig nagy a zúgolódás. Nemcsak az Egyesült Államokban, hanem a világ más pontjain is elkezdték találgatni, vajon meddig nyúlhatnak a CIA csápjai. A legnagyobb veszélyben állítólag az androidos telefont használók vannak, több száz millió ember készülékét lenne képes feltörni a CIA az operációs rendszerek biztonsági réseit kihasználva. – A CIA közel sem az egyetlen szervezet, amely ilyen módszereket alkalmaz. Valójában ezek a világ minden részén elterjedtek – ijesztgette Victor Cocchia, egy San Antonióban működő biztonsági cég igazgatója az egyik helyi tévé nézőit. Más szakértők azonban rámutatnak: annyira nem kell megijedni. A BBC-nek Alan Woodward, az Europol szakértője arról beszélt, kérdéses, hogy az átlag felhasználót mennyire érintik a fentiek. Az Edward Snowden által feltárt módszerekhez képest ugyanis komoly különbség, hogy ott célzott megfigyelésekről volt szó, most pedig ezek lehetőségéről, valamint nagy tömegben begyűjtött információkról.

Ugyancsak a brit közszolgálati médiának nyilatkozva Don Smith, a SecureWorks kiberbiztonsági szakértője elmondta, egyáltalán nem életszerű, hogy a CIA mindenkit megfigyeljen az okoseszközökön keresztül. Ez ugyanis óriási anyagi és humánerőforrásbeli befektetést igényelne. Ezen készülékek sebezhetőségére azonban ismét rávilágított a Wikileaks anyaga, Smith szerint a biztonsági réseket inkább a kiberbűnözők használhatják ki. Őket az sem érdekli, ha az adatlopást felfedezik, míg a CIA-nek ennek elkerülésére is figyelnie kell. A legegyszerűbb védekezési módszert Woodward ajánlotta: ki kell húzni a konnektorból azokat az eszközöket, amelyeket épp nem használunk.

„Magyarország kiberbiztonsági helyzete alapvetően szilárd” – ezt már a Nemzeti kiberbiztonsági stratégiában (NKBS) olvashatjuk. A 2013-as dokumentum kijelentése jelenleg üres frázis a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutatóközpont (SVKK) egyik elemzője és gyakornoka szerint. Beláz Annamária és Berzsenyi Dániel nemrég megjelent elemzésében (pdf) rámutatott, hogy az NKBS nem foglalkozik az aktivisták, a bűnözők, a kémek és a terroristák jelentette fenyegetéssel, csak a kiberhadviseléssel. Azaz a kormány nem nagyon véd meg minket. Pedig „békeidőben is akad számos olyan fenyegetés a kibertérben [ ], amellyel szemben a hatékonyabb fellépés egyre sürgetőbb” – írják a szakértők. Úgy vélik, szükség lenne egy vadonatúj stratégiára, új formában, jobban definiálva a fenyegetettségeket és a célokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.