Megfosztották hatalmától a venezuelai parlamentet

A legfelső bíróság úgy döntött, átveszi a törvényhozás valamennyi hatáskörét.

MTI
2017. 03. 30. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfelső bíróság úgy döntött, hogy átveszi a törvényhozás valamennyi hatáskörét, valamint semmissé nyilvánította a parlament egyes eddigi határozatait. Az intézkedést azzal indokolták, hogy a parlament megsértette az alkotmányt, és nem működött együtt megfelelően más államhatalmi szervekkel.

A Nicolás Maduro államfő ellenzékének nagy részét tömörítő Demokratikus Egység Kerekasztala nevű ernyőszervezet több tagja élesen kikelt a bíróság ítélete ellen. Miguel Pizarro képviselő az intézkedést úgy értékelte: diktatúrát vezettek be az országban.

„Nevén kell neveznünk. Ez nem más, mint egy államcsíny és diktatúra. Venezuelában nincs többé alkotmányosság” – jelentette ki Julio Borges házelnök. Szerinte Maduro adott utasítást a legfelsőbb bíróságnak, hogy ilyen döntést hozzon és így az elnök magához ragadhassa a hatalmat.

„Nicolás Maduro államcsínyt rendezett Venezuelában” – hangsúlyozta a házelnök. Hozzáfűzte: a mostani döntés különbözik a korábbiaktól, mert Maduro most minden eszközt megkapott ahhoz, hogy azt tegyen, amit csak akar. Leszögezte: „bármely, az alkotmányt sértő döntés érvénytelen”. Borges felszólította a nemzetközi közösséget, hogy segítsen Venezuelán.

A politikus éles szavakkal utasította el a bírósági döntést, amelynek egyik példányát a képviselők előtt tépte darabokra. „A parlamentnek meg kell védenie az alkotmányt, biztosítania kell, hogy választásokat tartsanak, illetve több demokrácia és igazságosság legyen” – hangoztatta.

A legfelső bíróság már több alkalommal is semmisnek nyilvánította a parlament egyes döntéseit azóta, hogy az ellenzéki képviselők 2015 végén többségbe kerültek. 2016 januárjában a testület a parlament minden kezdeményezését semmisnek nyilvánította addig, amíg továbbra is részt vesz az új törvényhozás munkájában az a három ellenzéki képviselő, aki a bíróság szerint nem jogszerű módon nyerte el mandátumát.

Legutóbb ez év januárjában nyilvánította érvénytelennek a legfelső bíróság a parlament január 5-e óta hozott összes döntését. A képviselők egy január 9-ei szavazáson elítélték Nicolás Maduro elnököt, mert szerintük ő a felelős a Venezuelát sújtó példa nélküli gazdasági válságért.

Az ellenzék az elnök távozását követeli, és előre hozott választást szorgalmaz. A tervek szerint Venezuelában 2018 decemberében tartják a következő elnökválasztást.

A belpolitikai krízis mellett a hatalmas olajtartalékokkal rendelkező ország súlyos élelmezési válsággal is küzd: az alapvető élelmiszerek 68 százalékából hiány van a boltokban, miközben az infláció ellenőrizhetetlenné vált. A parlament március közepén humanitárius válsághelyzetet hirdetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.