„A moldovai elnök lépését indokoló további bizonyítékok benyújtásáig a bíróság hatályon kívül helyezte a rendeletet” – mondta az ügyvéd.
A bírósági döntésre reagálva Maxim Lebedinschi, Dodon elnök jogi tanácsadója a Facebook közösségi portálon közölte, hogy az elnöki hivatal tanulmányozza az ítéletet, és fellebbezni fog ellene fellebbviteli bíróságon. Hozzátette, hogy Dodon rendeletének aláírásakor „valamennyi törvényi előírást betartották”.
Igor Dodon január 2-án írta alá a rendeletét, amellyel megvonta Basescutól a moldovai állampolgárságot, azzal indokolva ezt, hogy jogellenesen jutott hozzá. Az elnöki hivatalban kifejtették, hogy moldovai állampolgárságot nem kaphat olyan személy, aki terrorizmussal, a nemzetbiztonság, a közrend és a lakosság egészségének és erkölcsének veszélyeztetésével hozható összefüggésbe. Megjegyezték, hogy Basescut Romániában korrupcióval vádolják, és több bűnügyben is gyanúsítottként szerepel.
A Moszkva-barát szocialista politikus, Igor Dodon, november 13-án nyerte meg a moldovai elnökválasztást. Basescu feleségével, Mariával a választási kampányban, november 3-án tette le Chisinauban a moldovai állampolgársági esküt, amelyet 2016 júniusában adományozott nekik rendelettel Nicolae Timofti leköszönő elnök. A gesztussal Igor Dodon ellenjelöltjének, a Bukaresthez és az Európai Unióhoz való közeledést szorgalmazó Maria Sandunak a választási esélyeit próbálta növelni.
A romániai politikában a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöki tisztségét betöltő Traian Basescu számít a Moldovával való egyesülés leghangosabb szószólójának. Basescu még elnöki mandátuma idején többször kijelentette: a NATO-hoz és az Európai Unióhoz való csatlakozás után Romániának a legfontosabb célja a Moldovával való egyesülés kell legyen.
A TASZSZ orosz állami hírügynökség által idézett közvélemény-kutatások szerint Bascescu elképzelését a moldovaiak mindössze 20, a románoknak pedig közel 68 százaléka támogatja.