Nagy-Britannia is betiltja a laptopokat a repülőgépeken

Követik az USA példáját a nagyobb elektronikai eszközökkel kapcsolatban.

MNO
2017. 03. 21. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Downing Street szóvivője bejelentette, az új repülésbiztonsági rendelkezés értelmében „normál méretű” mobiltelefonnál nagyobb elektronikus berendezések nem vihetők fel az utaskabinba a Törökországból, Libanonból Jordániából, Egyiptomból, Tunéziából és Szaúd-Arábiából Nagy-Britanniába induló járatokon. A kormányrendelet alapján csak olyan elektronikus eszköz szállítható az ezekből az országokból brit célállomások felé felszálló gépek fedélzetén, amelyeknek hosszúsága nem haladja meg a 16 centimétert, szélessége a 9,3 centimétert, vastagsága pedig a 1,5 centimétert.

Az ennél nagyobb telefonokat, laptopokat és táblagépeket csak az érintett országokból Nagy-Britanniába induló járatok csomagterében lehet elhelyezni.

A bejelentést megelőzően a Telegraph biztonsági forrásokra hivatkozva megírta, Nagy-Britannia is követné az Egyesült Államok példáját, és megtiltaná a nagyobb elektronikai eszközök felvitelét a repülőgépek fedélzetére a Közel-Keletre tartó járatokon. A lap szerint a brit titkosszolgálatok hasonló hírszerzési jelentéseket látták, mint az USA-ban, így várhatóan hasonló intézkedéseket vezetnek be.

Mint ismeretes, az amerikai hatóságok nyolc muzulmán többségű ország tíz repülőteréről induló és az Egyesült Államokba tartó járatokon tiltották meg a nagyobb elektronikai eszközök felvitelét a fedélzetre terrorveszélyre hivatkozva. A belbiztonsági minisztérium döntése a Jordániából, Egyiptomból, Törökországból, Szaúd-Arábiából, az Egyesült Arab Emírségekből, Kuvaitból, Marokkóból és Katarból az Egyesült Államokba tartó repülőgépekre vonatkozik. Az érintett légikikötők: Ammán, Kairó, Kuvaitváros, Doha, Dubaj, Isztambul, Abu-Dzabi, Casablanca, Rijád és Dzsedda nemzetközi repülőterei. Ezekből a légikikötőkből az Egyesült Államokba tartó járatokon utazók nem vihetnek fel magukkal mobiltelefonnál nagyobb elektronikai eszközöket a fedélzetre. Ez azt jelenti, hogy sem fényképezőgépek, sem táblagépek, sem DVD-lejátszók, sem laptopok nem juthatnak fel az utastérbe. A döntés nem vonatkozik a járatok személyzetére, és kivételt képeznek alóla az előzetesen engedélyezett, nagyobb orvosi eszközök.

A fenti repterekről összesen kilenc légitársaság – Royal Jordanian Airlines, Egypt Air, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates and Etihad Airways – indít közvetlen járatokat az Egyesült Államokba – közölték magas rangú tisztségviselők. Ezeknek a légitársaságoknak péntekig van idejük arra, hogy eleget tegyenek a szigorításoknak, amelyek határozatlan ideig maradnak érvényben.

Tisztségviselők szerint a döntésnek nincs köze Donald Trump amerikai elnök hat muszlim többségű ország polgárainak egyesült államokbeli beutazását korlátozó rendeletéhez. A belbiztonsági minisztérium szóvivője szerint a kormány döntése nem országok egy bizonyos csoportja ellen irányult. „Kiértékelt hírszerzési információkat alapul véve” hozták meg a döntést – állította.

A megkérdezett tisztségviselők azt nem mondták el, miért csak egy irányba érvényes a rendelkezés. A belbiztonsági minisztérium nem zárta ki a szigorítás kiterjesztését más repülőterekre, ha a helyzet úgy alakul.

A tárca közölte, hogy az utazóközönség érdekeit figyelembe véve úgy döntött: a mobiltelefonokat továbbra is fel lehet vinni a fedélzetre.

A szigorításokat azok a jelentések tették szükségessé, amelyek szerint terrorcsoportok állítólag elektronikus eszközökbe rejtett robbanószerkezeteket akarnak felcsempészni a repülőgépekre – mondták el washingtoni tisztségviselők újságíróknak.

Ahmet Arparslan török közlekedési miniszter közölte, nem tartja helyesnek az amerikai intézkedést. Úgy véli, a lépés az utasok kényelmére és az utazók számára is hatással lesz. Mint fogalmazott: Törökországból nemcsak „jókedvükben” utaznak az emberek az Egyesült Államokba, hanem kereskedelmi és egyéb kapcsolatok fejlesztése érdekében is.

Kiemelte: Isztambul évente több mint 80 milliós légiutas-forgalmat bonyolít. Emellett óva intette az Egyesült Államokat attól, hogy összetévesszék Törökországot „más helyekkel”. A miniszter jelezte: Ankara egyeztetést folytat az illetékes amerikai hatóságokkal és hangsúlyozza az intézkedés enyhítésének szükségességét.

A Turkish Airlines török légitársaság egyébként kedden bejelentette: eleget tesznek a rendelkezésnek, és elsőként a szerda reggeli Isztambul–New York járatukon alkalmazzák azt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.