Négypárti koalícióra lesz szükség Hollandiában

Közzétették a választás hivatalos eredményét. Többen szavaztak, mint ahányan Magyarországon élnek.

MTI
2017. 03. 21. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szervezet által nyilvánosságra hozott adatok szerint a Mark Rutte kormányfő vezette VVD 33 helyet nyert el a parlament 150 fős alsóházában, fő riválisa, a bevándorlásellenes Szabadságpárt (PVV) pedig 20-at, a prognosztizáltnál lényegesen kevesebbet.

A kereszténydemokrata párt (CDA) és a liberális D66 egyaránt 19 helyet szerzett az alsóházban. A környezetvédő Zöldbaloldal (GroenLinks) és a szocialista párt 14-14, a szociáldemokrata irányultságú Munkapárt (PvdA) kilenc, a Keresztény Unió (CU) és az Állatvédők Pártja (PvdD) pedig öt-öt mandátumhoz jutott.

A kisebb pártok közül a Több Mint 50 Párt (50Plus) négy, a Politikai Reformpárt (SGP) és a holland–török hátterű Denk három-három, a szélsőjobboldali populista Hollandiáért (VNL) pedig két helyet nyert el.

A képviselői helyeken így összesen 13 párt, 96 férfi és 54 nő osztozik.

A tájékoztatás szerint a részvételi arány rendkívül magas, közel 82 százalékos volt, hét százalékponttal magasabb a 2012-es adatoknál. Ez azt jelenti, hogy a 12,9 millió választásra jogosult holland állampolgár közül 10,5 millió elment szavazni.

Jan-Kees Wiebenga, a választási bizottság elnöke arról számolt be, hogy nem történtek nagyobb szabálytalanságok a voksolás során. „Nem ment minden tökéletesen, az újraszámláláshoz azonban erős gyanúra lenne szükség, hogy az elkövetett hibák befolyásolnák a parlamenti helyek elosztását, erről pedig nincs szó” – mondta.

Szakértők arról számoltak be, hogy a kormányalakításhoz legalább 76 képviselői helyre van szükség, így négy pártnak kell koalícióra lépnie, ami a szokásosnál is tovább tarthat. Legutóbb, 2012-ben 54 napig tartottak a koalíciós tárgyalások, pedig akkor csak két pártnak kellett szövetséget kötnie. A helyi sajtó szerint a VVD, a CDA és a D66 mindenképp benne lesz a kormányban, mellettük elsősorban a Keresztény Unió vagy a Zöldbaloldal jöhet szóba, de most az utóbbi látszik a valószínűbbnek.

Korábban a fő sodorbeli pártok mindegyike határozottan kizárta a Geert Wilders vezette Szabadságpárttal kötendő koalíció lehetőségét.

Az előzetes eredmények láttán sokan megkönnyebbülésüknek adtak hangot Európában, hogy sikerült megállítani a populista erők térnyerését Hollandiában. Azonban az Európai Unió két másik alapító tagállamában, Franciaországban és Németországban is választásokat tartanak az idén, és a hollandiai eredmények ellenére nem múltak el a félelmek, hogy ezek az EU-ellenes pártok megerősödését fogják eredményezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.