Nem csitulnak a kedélyek Lengyelországban

Egy kiszivárgott körlevél miatt tovább forrnak az indulatok a lengyel kormány külpolitikája miatt.

MTI
2017. 03. 17. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jobboldali Jog és Igazságosság (PiS) kormányának a múlt héten nem sikerült megakadályoznia, hogy Donald Tuskot, a pártot vezető Jaroslaw Kaczynski régi politikai ellenlábasát újraválasszák, miután a többi 27 uniós tagország a lengyel politikusra szavazott.

A kormány próbált jó képet vágni a vereséghez, mondván, hogy Lengyelország egymaga szállt szembe az unió többi tagjával, mindenekelőtt Németországgal.

Az Onet.pl weboldal számára végzett felmérés szerint azonban a Brüsszelben történtek fényében a lengyelek 68 százalékának negatív véleménye van az ország külpolitikájáról.

Egy másik közvélemény-kutatás szerint, amelyet a Millward Brown készített a 300polytika hírportálnak, a megkérdezettek 60 százaléka támogatta Tusk újraválasztását, míg 25 százalékuk mondta azt, hogy negatív véleménye van róla.

„Régen volt a PiS retorikája ilyen távol a közvélemény általános felfogásától” – írta pénteken a hírportál.

Uniós közvélemény-kutatások szerint a lengyel társadalom legnagyobb része Európa-párti, még ha a lakosok többsége elutasítja is az euró bevezetését.

A Reuters brit hírügynökség által megkérdezett elemzők szerint a közvélemény és a PiS retorikája közötti eltérésből arra lehet következtetni: Kaczynski, az ország de facto vezetője azt kockáztatja, hogy elveszíti a pártját 2015-ben hatalomra segítő centrista támogatókat.

„A keményvonalas hívek nem fogják elhagyni a pártot” – mondta Andrzej Rychard, a Lengyel Tudományos Akadémia szociológusa, hozzátéve: „a többi szavazó azonban más útra léphet”.

A nemzeti-konzervatív PiS azzal érvelt, hogy Tusk valójában Németország jelöltje, és az eltávolításáért folytatott harc a német dominancia elleni küzdelem volt. A lengyeleknek azonban mindössze a 12 százaléka látja ilyennek Tuskot, 67 százalékuk szerint viszont ő volt a teljes EU, illetve Lengyelország jelöltje.

Kaczynski az Oneten közzétett kommentjében beismerte, hogy rövid távon támogatottsága csökkenésére számít, de szerinte ez megérte, mert Varsó nemzetközi pozíciója erősödött.

A lengyel külügyminiszter pedig kijelentette, hogy obstruálni fogja az uniós ügyeket, és „kemény játékot” fog játszani Brüsszellel a Tuskkal kapcsolatos vita miatt.

A legtöbb uniós támogatást élvező Lengyelországnak van vesztenivalója, ha romlik az EU-val való viszonya. A 2022-ig tartó, hatéves időszakban Varsó 80 milliárd eurós támogatásra számít.

Botrányt keltett Lengyelországban a Ringier Axel Springer német-svájci médiakonszern pénteken közzétett belső körlevele, melyben a cég főnöke arra szólítja fel lengyelországi alkalmazottait, hogy a múlt heti EU-csúcstalálkozó után helyezzék megfelelő megvilágításba Varsó és Brüsszel viszonyát.

Mark Dekannak, a Ringier Axel Springer főnökének a levelét a wpolityce.pl konzervatív hírportál tette közzé teljes terjedelmében. Csütörtök este az iratot a lengyel közszolgálati televízió idézte. \"Az értékek és az ész legyőzték a primitív ideológiákat\" - írta Dekan arra vonatkozóan, az EU-csúcstalálkozó múlt pénteki zárókövetkeztetéseit, valamint a Donald Tusk volt lengyel miniszterelnök előző napi újraválasztását az Európai Tanács élére a 27 uniós tagállam annak ellenére hagyta jóvá, hogy Beata Szydlo jelenlegi lengyel kormányfő ellenezte ezt. \"Tuskkal együtt a lengyelek győztek, mindazok, akik büszkék az EU-tagságra\" - állapította meg a médiakonszern főnöke, hozzáfűzve: a vesztesek között Jaroslaw Kaczynski, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) elnöke mellett \"Lengyelország hírneve is szerepel\".

A médiakonszern vezetője szerint az EU \"megtanulta, hogy nem kell mindenáron törekedni az egységre\", s e \"nagyon értékes\" felismerés fényében \"bizonyára felgyorsul a többsebességes EU koncepciójának beindítása\" - írja Dekan. \"A közeljövőben az uniós integráció autópályáján nemcsak a gyorsforgalmi és a lassító sáv jelenik meg, hanem egy parkoló is\" - fogalmazott Dekan, hozzáfűzve: \"éppen ebben a pillanatban kell bekapcsolódnia a szabad médiának, mint amilyen mi vagyunk\". A körlevél itt arra biztatja az újságírókat: \"súgják meg az olvasóknak, mit kell tenniük, hogy a gyorsforgalmi sávban, ne pedig a parkolóban maradjanak\".

A lengyel külügyminisztérium péntek este közleményben aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a körlevél \"kísérlet lehet a beavatkozásra a lengyelországi média függetlenségébe\". \"A lengyelországi médiapiac helyzete már többször a kétoldalú megbeszélések témája volt\" - szögezi le a tárca, vélhetően utalva a külföldi tulajdonú médiában megjelenő, a PiS-kormányt bíráló kommentárokra. \"Kérni fogjuk partnereink magyarázatát\" - áll a közleményben. Beata Mazurek, a PiS szóvivője \"botrányosnak\" nevezte a levelet, mely szerinte arra vall, hogy a német média megpróbál beavatkozni a lengyel belügyekbe. Ryszard Terlecki, a PiS soraiból megválasztott házelnök-helyettes kilátásba helyzete, hogy az üggyel jövő héten a parlament kulturális bizottsága foglalkozik rendkívüli ülésén. A G20 csoport németországi miniszteri találkozóján részt vevő Mateusz Morawiecki  lengyel kormányfő-helyettes \"szégyenletes, a sajtószabadságot sértő\" ügynek minősítette a levelet.

Krzysztof Skowronski, a legtöbb lengyel újságírót tömörítő szövetség, az SDP elnöke a lengyel köztelevíziónak elmondta: a \"tényekkel alá nem támasztott értékelést\" tartalmazó levél fényt derít arra, hogy a német cég \"eszközként kezeli a médiát\". Dekan sérti azt az elvet, hogy az üzlet világát szigorúan külön kell választani az újságírói küldetéstől -  értékelte Skowronski. Az SDP péntek délután egy nyilatkozatban úgy értékelte: a médiakonszern korlátozza a sajtószabadságot.

A Ringier Axel Springer az egyik legnagyobb sajtókiadó  Lengyelországban, többek között a Fakt bulvár napilap, a Newsweek hetilap, a Forbes havilap lengyel változatát adja ki, tulajdonosa az egyik legolvasottabb hírportálnak, az onet.pl-nek is. Az onet.pl  péntek este reagált a történtekre, \"abszurdnak, teljesen hamisnak és elfogadhatatlannak\" nevezve a vádat, miszerint Dekan utasította volna hírportál újságíróit azt a hangnemet illetően, ahogy a lengyel politikai helyzetről beszámolnak. A hírportál szerint a heti rendszerességgel kiadott körlevél legfrissebb változatában Dekan csupán \"azokra az értékekre emlékeztetett, amelyeket a cégben vallanak, és melyek a médiaszabadságon, a szólásszabadságon és az egységes EU-n alapulnak\".

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.