Putyin kritikusai már nem csak a spájzban vannak

Az orosz elnök negyedik ciklusát még senki nem veszélyezteti, de ideje meghallania a kritikus hangokat.

Stier Gábor
2017. 03. 31. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kreml boszorkánykonyháiban már jó ideje folyik az egy év múlva sorra kerülő elnökválasztás kampánystratégiájának kidolgozása. A cél, hogy Vlagyimir Putyin a reformok felgyorsítását sürgető kihívások megoldásához széles mozgásteret adó felhatalmazással, 70 százalékos részvétel mellett nagyjából ugyanekkora támogatással vágjon neki jó eséllyel utolsó elnöki ciklusának. Az öt év után a hét végén újra az orosz nagyvárosok utcáin tiltakozó elégedetlenek éppen ezekre a szociális és belpolitikai kihívásokra emlékeztették a hatalmat. Az elemzők egy része már Putyin bukását vizionálva a rendszeren megjelent repedésekről beszél, míg mások jóval óvatosabbak, s a jelenlegi berendezkedéssel még hosszú ideig számolva inkább a hatalom lépéseit lesik. A Kreml azonban egyelőre hallgat. Abban megoszlanak a vélemények, hogy ez a meglepődés, a tanácstalanság jele, avagy inkább tudatos kivárásról van szó, s a politika alakítói már az egyébként a kampány szempontjából még időben jött figyelmeztetésre adandó válaszokon dolgoznak. Mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a hatalom a látszat ellenére sem megy el a történtek mellett.

Oroszország mintegy nyolcvan városában vonultak az utcára az ellenzéki Alekszej Navalnij hívására a rendszerrel elégedetlenek. A tüntetések apropója az évek óta a korrupció ellen harcoló bloggernek a kormányfő feltűnő, jótékonysági alapokon keresztül zajló és általuk lefedett vagyonosodását bizonyítani hivatott filmje. A puccos és patinás ingatlanokat, földbirtokot, jachtot, toszkánai szőlészetet és a kapcsolati hálókat bemutató, erősen kampányízű, ám kétségkívül látványos és hatásos leleplezés a Youtube-on már 12 millió megtekintés felett jár. A vonulásokon általában 1-2 ezren, Szentpéterváron 5 ezren, Moszkvában 10 ezren, országosan mintegy 60 ezren gyűltek össze. A korrupció elleni tiltakozások huszonegy városban a helyi hatóságokkal egyeztetve zajlottak, a többi felvonulás engedély hiányában a rendőrség határozott fellépésébe ütközött. A fővárosban több mint ezer tüntetőt tartóztattak le, köztük Navalnijt, akit már a metróból kilépve kiemeltek a tömegből.

A tiltakozások fő szervezője tizenöt napi elzárást és húszezer rubeles pénzbírságot kapott, ám egyáltalán nem volt szomorú. Sőt: a hét végi akcióval ugyanis egyértelműen igazolta, hogy Putyin első számú bírálójává, a rendszeren kívüli ellenzék vezérévé vált, akit nemcsak Moszkva és néhány nagyváros központjában, hanem immár egész Oroszországban ismernek. Míg öt éve a Bolotnaja téren Navalnij még csupán egy volt a tiltakozások szervezői között, addig mára az egyetlenné vált. Új jelenség, hogy a bírósági ítélete miatt a választásokból kizárt politikus ezúttal a nyílt konfliktust is vállalta a hatalommal.

Megváltozott az utcákra vonulók összetétele is. A tiltakozók derékhadát nem a hatalommal elégedetlen, az elmúlt években részben pacifikált középosztály tagjai, hanem diákok és iskolások adták. Az úgynevezett Z generáció, amely már Putyin országlása alatt szocializálódott, s nemcsak a hatalom korrupt természete idegesíti, de ebbe az állandóságba is belefáradt. Nagy kérdés, hogy ezt ismerte fel Navalnij, avagy őt is meglepve ezek a fiatalok csak kaptak az alkalmon, s a tiltakozás jelképévé vált sárga kacsáikkal csatlakoztak a meghirdetett akcióhoz.

A hét vége egyértelmű vesztese a sem a filmre, sem a tüntetésekre nem reagáló, ekkor éppen síelő Dmitrij Medvegyev. A korábban egyébként az ellenzék szemében is a reformok letéteményesének tartott miniszterelnök jogi értelemben nem kérhető számon, hiszen a filmben bemutatott javak iskolatársai által irányított alapítványok kezében vannak, ám morálisan lejáratódott. Így egyáltalán nem lenne meglepő, ha – a helyzet alakulásától függően – valamikor a választás előtt vagy után Putyin beáldozná. Ezzel kiengedhetné a gőzt, hiszen míg hozzá a köztudatban az ország talpra állítása, a nemzetközi elismertség kötődik, addig a kormányfőhöz az életszínvonal esése, a szociális és gazdasági problémák. Jellemző, hogy a képviselőház két házában a hatalom köreiből elhangzott első megszólalások is felvetik Medvegyev gazdagodásának kivizsgálását.

Mindez azonban még kevés az üdvösséghez. A hatalmat egy friss felmérés alapján a lakosság 79 százaléka, tehát a putyini többség szerint is átszövi a korrupció. A tiltások, a kemény fellépés, a „csavarok meghúzása” nem megoldás, és romba döntheti az elmúlt tizenhét év eredményeit is. A kivárással, a közbeszéd tematizálásával és egyéb technológiákkal időt lehet nyerni, közben azonban ki kell dolgozni a hiteles választ azokra a kérdésekre, amelyek miatt az emberek az utcákra mentek. Ez a stratégia lehet Putyin negyedik ciklusának központi eleme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.