A rohamrendőrök erőszakkal léptek fel a tüntetőkkel szemben, akik Aljakszandr Lukasenka elnök ellen tiltakoztak a fővárosban és más vidéki városokban – jelentette a Tut.by fehérorosz hírportál.
A pajzsokkal és botokkal felszerelt rohamrendőrök ütlegelték a tüntetőket, több nőt pedig a hajánál fogva vonszoltak a rendőrségi buszokhoz.
Mintegy 700 demonstráló próbált volna felvonulni a fehérorosz főváros legnagyobb sugárútján, de a rohamrendőrök útjukat állták, majd szétverték a menetet.
A megmozdulást szervező Viasna nevű jogvédő szervezet egyik munkatársa, Tatiana Revjako az AP hírügynökségnek szombaton azt mondta, hogy az őrizetbe vettek közül sokakat megvertek, és többen orvosi ellátásra szorultak.
A fehérorosz újságíró-szövetség honlapján azt közölte, hogy az őrizetbe vettek között van több újságíró is, fehérorosz állampolgárok és külföldiek egyaránt.
A demonstráció kezdete előtt a Viasna a Twitteren közölte, hogy a rendőrség megrohamozta az irodájukat, és minden ott lévőt őrizetbe vettek – azaz 57 embert –, a szervezet aktivistáit, újságírókat és külföldi megfigyelőket egyaránt.
A hatóságok hajnalban elfogták Uladzimir Neklajev ellenzéki vezetőt is, aki a minszki tüntetésen mondott volna beszédet.
Március 25-én – a „szabadság napján” – a fehérorosz ellenzék minden évben kormányellenes tüntetéseket tart. 1918-ban ezen a napon kiáltották ki először az ország függetlenségét.
Az egykori szovjet tagköztársaságban két hónapja tüntetnek az emberek országszerte a „naplopók elleni törvényként” elhíresült jogszabály ellen, amely a nem teljes munkaidőben dolgozókat adóztatja meg. Az országot 1994 óta vaskézzel irányító Lukasenka elnök kezdetben még eltűrte a demonstrációkat, és március elején bejelentette, hogy idén már nem fogják alkalmazni a törvényt. A jogszabályt viszont nem helyezte végleg hatályon kívül, és az elnök lemondását követelő demonstrációk folytatódtak. Lukasenka nemrég azt mondta, hogy külföldi titkosszolgálatokat sejt a demonstrációk hátterében. A tüntetők a hatóságok tilalma ellenére szombaton is összegyűltek. A demonstráció előtti napokban több mint 100 ellenzékire szabtak ki háromtól tizenöt napig terjedő börtönbüntetéseket.
Az Európai Unió közleményben ítélte el a fehérorosz hatóságok erőszakos szombati fellépését, és követelte az őrizetbe vettek azonnali szabadon bocsátását.