Saját elnökének is sokszor elege van az AfD-ből

A hangos belső viták a párt népszerűségére is kihatnak.

Techet Péter
2017. 03. 31. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt kezdi összerakni az őszi országos választásra a tartományi listáit. Mivel a párt teljesen bázisdemokratikusan működik, azaz bármely párttag részt vehet a kongresszusokon, a folyamat nem csupán hosszú, de sokszor felettébb hangos is. A párttagság eleve jobbrább áll, mint a vezetés, és éppen a mostani listaállítások alkalmával próbálja meg az ismert neveket kigolyózni. Frauke Petry pártelnököt szűkebb pátriájában, Szászországban például a tagság majdnem még a választási listára se akarta feltenni, ami annyira megviselte őt, hogy a pódiumon elsírta magát. Petry 2015 nyarán maga is ismeretlenként került előtérbe, amikor a tagság őt tette elnökké a mérsékeltebb Bernd Lucke professzor ellenében. Hiába volt Lucke a pártalapító, azon a kongresszuson az AfD több tagja leköpte, sőt meg is ütötte őt. Az azóta egy másik pártot szervező Lucke már akkor arra figyelmeztetett, hogy a kontrollálatlan bázisdemokrácia miatt főleg szélsőjobboldali elemek lesznek a kongresszusokon a hangadóak – és bár Petryt éppen ők emelték magasba, ugyanígy el is taszíthatják majd maguktól.

Most már maga Petry is érzi, hogy talán ő sem lehet sokáig elnök. Hiába próbálta meg a széljobbról jött Björn Höcke türingiai elnököt a pártból februárban – annak holokauszt-relativizáló mondatai miatt – kiszorítani, Höcke biztos pozíciókkal rendelkezik a párttagság körében. Petrynek kellett ezért inkább visszavonulót fújnia, pedig ő sem számít különösebben mérsékeltnek. Elkeseredettségét bizonyítja egy pénteki interjúja: a berlini Tagesspiegel napilapnak az AfD jelenlegi elnöke azt nyilatkozta, hogy „számomra sem a politika, sem az AfD nem alternatívátlan”. Azaz el tudja képzelni, hogy még az őszi választás előtt bedobja a törülközőt. Petryt pártelnökként az dühíthette fel, hogy az AfD fél évvel a választás előtt sem döntötte még el, ki is lesz az országos listavezetője. Petryvel szemben nem csak Höcke, de a konzervatív értelmiségi Alexander Gauland is szervezkedik. Gaulandot és Höckét eleve összeköti, hogy

mindketten elleneznék, hogy egy nő vezesse az AfD listáját.

Az AfD hangos belső vitái a párt népszerűségére is kihatnak. Míg tavaly év végén tizenöt százalék körül járt az EU-ellenes párt, mostanra hét-nyolc százalékra esett vissza, és a zöldekkel meg a kommunistákkal kell megharcolnia a harmadik helyért. Az AfD-hez felettébb közelálló, jobboldali Junge Freiheit hetilap elemzője egyenesen mazochisztikus vonásokat vél felfedezni kedvenc pártjánál, amikor ugyanis az AfD tagsága a legismertebb politikusaik ellen szervezkedik, és helyükbe ismeretlen hőzöngőket ültetne, egyszerűen saját pártjuk esélyeit rontja. Baden-Württemberg tartományban például az AfD csak azért lehet alternatíva számos polgári liberális szavazó számára is, mert Alice Weidel személyében egy leszbikus, jobboldali üzletasszony az „arca” – a párt helyi tagsága viszont majdnem megtorpedózta volna Weidel indítását, aki végül csak Petry közrehatása miatt került fel a listára. Bajorországban viszont tényleg sikeresen elüldözte a tagság az országosan is ismert Petr Bystront. Míg Bystron a bajor kormánypárt CSU számos hívét is meg tudta volna szólítani, a helyébe ültetett új elnök szélsőjobb nézetei taszítják a polgári választókat. „A hasból hozott döntés sokszor felülírja a politikai értelmet” – állapította meg aggódva a Junge Freiheit az AfD belső vitái kapcsán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.