Skót–brit egyeztetés a brexitről

Nicola Sturgeon skót miniszterelnökkel tárgyalt hétfőn Glasgow-ban Theresa May brit kormányfő a brexit következő lépéseiről.

MTI
2017. 03. 27. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnési folyamata volt a fő téma a két miniszterelnök között. Az egyórás megbeszélésről hétfő estig hivatalosan egyik fél sem közölt részleteket, de a Downing Street szóvivője a tárgyalás előtt jelezte: a skóciai függetlenség kérdése nem szerepel a találkozó napirendjén. Theresa May a találkozó előtt mondott beszédében kijelentette: ha az Egyesült Királyság nemzetei – Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország – összefognak, és együtt törekszenek kitűzött céljaik elérésére, akkor a brit unió „feltartóztathatatlan erőt” képvisel. A brit kormányfő hozzátette: még fontosabbá válik a brit nemzetek uniójának ereje és stabilitása, amikor az ország elhagyja az EU-t, és új szerepet alakít ki magának a világban. Nicola Sturgeon azonban a minap már bejelentette, hogy felhatalmazást kér a skót parlamenttől az újabb függetlenségi népszavazás kiírásához szükséges előkészítő lépések megtételére.

Az edinburghi törvényhozás várhatóan kedden megszavazza az indítványt, jóllehet ez még korántsem jelenti az újabb referendum tényleges kiírását. A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel. A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson a skótok 62 százaléka a bennmaradásra voksolt, de országos átlagban így is a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe.

Sturgeon a népszavazás óta több nyilatkozatában is közölte: Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére „kirángassák” az Európai Unióból. Theresa May azonban nemrégiben tett nyilatkozatában kijelentette: „nincs most itt az ideje” az újabb referendumnak, mivel jelenleg minden energiát az Európai Unióval folytatandó tárgyalássorozatra kell összpontosítani.

A brit miniszterelnök szerdán aktiválja a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, s ezzel hivatalosan elindítja a kilépési folyamatot, kétévi időtávlatot meghatározva a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről szóló tárgyalásokra. Ennek alapján a brit EU-tagság 2019 márciusában szűnhet meg, hacsak a felek nem állapodnak meg a folyamat meghosszabbításáról. Ehhez azonban az Európai Unióban maradó 27 többi ország egyhangú beleegyezésére lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.