Sturgeon: Nincs racionális indok a skót függetlenség megakadályozására

Theresa Maynek címzett levelében kérte a skót miniszterelnök a brit kormány engedélyét.

MTI
2017. 03. 31. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sturgeon ezt abban a levélben fejtette ki, amelyet pénteken küldött Theresa May brit miniszterelnöknek a londoni kormányfői hivatalba, hivatalosan kérve a brit kormány engedélyét az újabb függetlenségi referendum kiírásához.

A levél megírása és elküldése jelképes jelentőségű mozzanat, mert bizonyosra vehető, hogy Theresa May elutasítja a kezdeményezést, és a skót kormány sem tervezi a közeljövőben a referendum kiírását.

Nicola Sturgeon, aki a múlt héten ismertette az általa felvázolt menetrendet, maga is hangsúlyozta: az új népszavazást legkorábban 2018 őszén, legkésőbb 2019 tavaszáig lehetne megtartani.

A skót parlament kedden hatalmazta fel Sturgeont az újabb skóciai függetlenségi népszavazás előkészületeinek megkezdésére, kényelmes többséggel, 69:59 arányban megszavazva a kormányfő által benyújtott indítványt.

A skót függetlenségről 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást, amelyen az elszakadást ellenzők győztek 55 százalékos többséggel.

A skót kormány által pénteken ismertetett levélben Nicola Sturgeon sérelmezi, hogy Theresa May – korábbi ígéretével szemben – gyakorlatilag „oda sem figyelt” az Egyesült Királyságot alkotó nemzetek kormányainak hangjára, mielőtt a héten aktiválta volna a lisszaboni szerződés 50. cikkelyét. Ez a cikkely szabályozza – és a brit kormányfő által szerdán bejelentett aktiválása el is indította – a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot.

Nicola Sturgeon a levélben felrója azt is, hogy az Egyesült Királyság a brit kormány szándékai szerint az Európai Unió mellett az EU egységes belső piacáról is kivonul. A skót miniszterelnök szerint ennek jelentős következményei lesznek a skót gazdaságban.

Sturgeon közölte: mindezekre tekintettel kéri, hogy a skót és a brit kormány kezdjen előzetes egyeztetéseket az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásának lehetővé tételéről.

Hangsúlyozta: ő is egyetért a brit kormányfő azon álláspontjával, hogy jelenleg nincs itt az ideje a referendumnak, és a skót parlament is azt a menetrendet hagyta jóvá, hogy a népszavazás 2018 ősze és 2019 tavasza között lehessen, vagyis abban az időszakban, amikor már tudni lehet, hogy az EU-val folytatott kilépési tárgyalások milyen eredménnyel zárulhatnak.

Nicola Sturgeon leszögezte ugyanakkor azt is, hogy véleménye szerint a skót parlament kinyilvánított akaratát tiszteletben kell tartani, és ebben remél konstruktív tárgyalásokat a skót és a brit kormány között. Részletek nélkül hozzátette: ha ez nem bizonyul lehetségesnek, akkor tájékoztatja a skót parlamentet azokról a lépésekről, amelyeket az újabb referendum megtartása végett készül megtenni.

Nicola Sturgeon azzal indokolja az újabb függetlenségi népszavazás szükségességét, hogy Skóciát akarata ellenére „rángatják ki” az Európai Unióból.

A brit EU-tagságról rendezett tavalyi népszavazáson a skótok 62 százaléka a bennmaradásra voksolt, de országos átlagban így is a kilépést pártolók kerültek szűk, 51,9 százalékos többségbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.