A tárcavezető arra reagált, hogy a Göteborgs-Posten csütörtökön közölte svéd külügyminiszter nyilatkozatát, amelyben Margot Wallström azt mondta, aggódik, milyen következményei lehetnek a magyar menekültügyi eljárást módosító törvénynek. Úgy látja, a Human Rights Watch, az Amnesty International és mások jogosan mondták, hogy „ez a lépés törvénytelen lehet, de mindenekelőtt nem humánus”. Fontos, hogy „mi, akik kritikusan viszonyulunk hozzá, ki is mondjuk ezt”, és uniós körben meg kell vitatni, a tanács ülésén biztosan hamarosan napirendre is kerül – közölte.
A svéd politikus azt is mondta: részt vett egy külügyminiszteri ülésen, ahol „nyilvánvalóvá vált”, hogy Magyarország azon országok egyike, „amelyek szögesdrótot vásároltak nagy mennyiségben, miközben mi takarókat szereztünk be; ez a szemleletet is jól szimbolizálja. [ ] A biztonsággal érvelnek, de a tapasztalatunk az, hogy a legtöbb érkező menekült, háborúból jönnek, vagy a szegénység miatt keresnek új otthont és jövőt maguknak.”
Az újságíró megjegyzésére, hogy a menekültek magyarországi üldözéséről érkeznek hírek, Margot Wallström kijelentette: „ez nem normális dolog, olyan szemléletet tükröz, amely rettenetes, azt mutatja, hogy az ember bármire képes”. Az EU-ban „állandó traumát és frusztrációt jelent, hogy ekkora nézetkülönbség van köztünk” – tette hozzá.
Szijjártó Péter mindezzel kapcsolatban kifejtette: a svéd külügyminiszter „szemléletbeli különbségről beszél, és igaza van”. Amikor nem is olyan régen egy sérült magyar lánynak kellett volna segíteni, hogy Svédországban tudjon maradni, mert kizárólag ott élnek rokonai, akkor Svédország erre nem látott lehetőséget, ezt a segítséget nem adta meg, pedig a magyar lány ottmaradásának költségeihez a magyar kormány is hozzájárult volna – idézte fel.
A külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott, a sérült magyar lánynak nem jutott „pokróc” Svédországban, ellentétben az illegális bevándorlókkal. Ez az a képmutató szemlélet, amelyet a magyar kormány nem tud, és nem is akar átvenni – jelentette ki. Hangsúlyozta: a stockholmi kormány természetesen eldöntheti, hogy számára kik a fontosak, de ugyanígy tesz a budapesti kormány is.
A magyar kabinet nem a svéd miniszterelnök és külügyminiszter elvárásainak akar megfelelni, neki a magyar emberek a legfontosabbak, az ő biztonságuk, és nem az, hogy a biztonságos országokból érkező illegális bevándorlók törvénytelen úton bejussanak Magyarországra, és szabadon mozogjanak – mutatott rá Szijjártó Péter. „Ez a mi szemléletünk, ez ilyen egyszerű” – jelentette ki.