Tanúként hallgatnák meg Donald Tuskot

A volt lengyel miniszterelnök nem tud megjelenni a megadott időpontban.

MTI
2017. 03. 13. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az illetékes ügyészség szóvivője, Michal Dziekanski a PAP lengyel hírügynökségnek elmondta: Tuskot szerdára idézték be, és a volt kormányfő átvette az idézést. Az eljárás részleteiről Dziekanski nem nyilatkozott.

Tusk szóvivője később közölte, az Európai Tanács elnökét „tanúként idézték be, és tanúskodni is fog. [ ] Március 15-én, szerdán azonban az Európai Parlament plenáris ülésén lesz Strasbourg-ban, ahol be kell számolnia az Európai Tanács előző üléséről. Ezért nem tud tanúskodni aznap Lengyelországban.”

A lengyel katonai elhárítás (SKW) két volt főnökét, Janusz Nosek tábornokot és Piotr Pytelt az ügyészség tavaly decemberben azzal gyanúsította meg, hogy közvetlenül a 96 tagú lengyel állami küldöttség halálával járó, 2010-es szmolenszki légi katasztrófa után hatáskörüket túllépve együttműködési megállapodást kötöttek az orosz belbiztonsági szolgálattal (FSZB) az akkori miniszterelnök tudomása nélkül.

A Gazeta Polska Codziennie konzervatív napilap tavaly decemberben azt írta: a szóban forgó megállapodás „mindkét oldalt illető fenyegetés elhárítását” célozta. Az FSZB saját magára nézve az Egyesült Államok, valamint a NATO tevékenységét minősítette ilyen veszélynek – írta a napilap. A Gazeta Polska Codziennie szerint az SKW egyebek között a szmolenszki légi katasztrófát vizsgáló lengyel katonai ügyészt is megfigyelte.

A Gazeta Wyborcza lengyel balliberális napilap viszont arról írt a múlt év végén: az SKW és az FSZB együttműködési megállapodása az Afganisztánban működő lengyel katonai kontingens hazatérésével volt összefüggésben. Lengyelország 2012-ben vonta ki az Afganisztánban állomásozó kontingense nagy részét.

A Niezalezna.pl szerint a jelenlegi ügyészségi nyomozás Pytel és Nosek tábornok oroszországi szolgálati útjait is vizsgálja, valamint azt, hogy az SKW-ba látogató orosz tisztviselők szabadon, felügyelet nélkül mozogtak a lengyel katonai elhárítás varsói székhelyén.

Donald Tusk 2007 és 2014 között volt Lengyelország miniszterelnöke.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.