Az illetékes ügyészség szóvivője, Michal Dziekanski a PAP lengyel hírügynökségnek elmondta: Tuskot szerdára idézték be, és a volt kormányfő átvette az idézést. Az eljárás részleteiről Dziekanski nem nyilatkozott.
Tusk szóvivője később közölte, az Európai Tanács elnökét „tanúként idézték be, és tanúskodni is fog. [ ] Március 15-én, szerdán azonban az Európai Parlament plenáris ülésén lesz Strasbourg-ban, ahol be kell számolnia az Európai Tanács előző üléséről. Ezért nem tud tanúskodni aznap Lengyelországban.”
A lengyel katonai elhárítás (SKW) két volt főnökét, Janusz Nosek tábornokot és Piotr Pytelt az ügyészség tavaly decemberben azzal gyanúsította meg, hogy közvetlenül a 96 tagú lengyel állami küldöttség halálával járó, 2010-es szmolenszki légi katasztrófa után hatáskörüket túllépve együttműködési megállapodást kötöttek az orosz belbiztonsági szolgálattal (FSZB) az akkori miniszterelnök tudomása nélkül.
A Gazeta Polska Codziennie konzervatív napilap tavaly decemberben azt írta: a szóban forgó megállapodás „mindkét oldalt illető fenyegetés elhárítását” célozta. Az FSZB saját magára nézve az Egyesült Államok, valamint a NATO tevékenységét minősítette ilyen veszélynek – írta a napilap. A Gazeta Polska Codziennie szerint az SKW egyebek között a szmolenszki légi katasztrófát vizsgáló lengyel katonai ügyészt is megfigyelte.
A Gazeta Wyborcza lengyel balliberális napilap viszont arról írt a múlt év végén: az SKW és az FSZB együttműködési megállapodása az Afganisztánban működő lengyel katonai kontingens hazatérésével volt összefüggésben. Lengyelország 2012-ben vonta ki az Afganisztánban állomásozó kontingense nagy részét.
A Niezalezna.pl szerint a jelenlegi ügyészségi nyomozás Pytel és Nosek tábornok oroszországi szolgálati útjait is vizsgálja, valamint azt, hogy az SKW-ba látogató orosz tisztviselők szabadon, felügyelet nélkül mozogtak a lengyel katonai elhárítás varsói székhelyén.
Donald Tusk 2007 és 2014 között volt Lengyelország miniszterelnöke.