A közösségi hálókon szervezett tüntetésen hollandiai törökök elsősorban az ellen tiltakoztak, hogy a holland kormány megakadályozta két török miniszter kampányrendezvényét az országban.
Eberhard van der Laan amszterdami polgármester engedélyezte a tüntetést, de miután az zavargásba ment át, utasítást adott a rend helyreállítására.
A nagyvárosban több csoport is tüntetett, de csak az egyik ellen kellett fellépnie a rendőrségnek a közlekedés akadályozása és a petárdázás miatt.
A hollandiai törökök a kormány székhelyén, Hágában is tartottak tiltakozó akciót, az békésen zajlott le.
A hétvégén indulatos vita bontakozott ki Törökország és Hollandia között, miután Hága nem engedte meg két török miniszternek, hogy részt vegyen azon a rotterdami kampányrendezvényen, amelynek célja az elnöki rendszer bevezetéséről döntő április 16-i, törökországi népszavazás támogatása volt.
Szombat éjjel a rotterdami török konzulátusnál már komolyabb zavargás zajlott le, a tüntetők üvegekkel és kövekkel hajigálták a rendőröket. A tiltakozó csoportot ott is vízágyúval kellett feloszlatni, tizenkét embert őrizetbe vettek.
Mark Rutte holland miniszterelnök arra kérte az országban élő törököket, hogy őrizzék meg a hidegvérüket.
A francia elnökválasztás jelöltjei vasárnap egybehangzóan ostorozták a szocialista kormányt, amiért megengedte, hogy Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter kampánygyűlést tarthasson a kelet-franciaországi Metzben.
A jobboldal jelöltje, Francois Fillon azzal vádolta Francois Hollande hivatalban lévő szocialista államfőt, hogy „felháborító módon felrúgja az európai szolidaritást”. A francia radikális jobboldal jelöltje, Marine Le Pen, aki jelenleg az első helyen áll az áprilisi elnökválasztás esélyeit mérlegelő közvélemény-kutatásokban, szintén kirohanást intézett a párizsi kormány ellen. „Miért kéne eltűrnünk a saját földünkön azt, amit más demokráciák visszautasítottak? Ne legyen török választási kampány Franciaországban!” – írta Twitter-felületén a Nemzeti Front vezetője. A kormány megengedő álláspontját bírálta – még ha burkoltabb megfogalmazásban is – Emmanuel Macron centrista elnökjelölt is, szerinte Franciaországnak „szilárd támogatást kell nyújtania európai unióbeli partnereinek”.