A „buddhista Bin Laden” vezeti az iszlámellenességet

Mianmar kormányfője Nobel-békedíjas, az ázsiai országban mégis üldözik a muszlim kisebbséget.

Buzna Viktor
2017. 04. 05. 7:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A délkelet-ázsiai országban, Mianmarban azóta polgárháborús viszonyok uralkodnak, hogy a brit gyarmatosítók uralma 1948-ban véget ért. Igaz, a szüntelen konfliktushoz minden adott. A Magyarország alapterületének hétszeresén elterülő Mianmarban 135 etnikai csoportot különböztetnek meg, de az ország esetében a geopolitikai helyzet is kiélezi a konfliktusokat. A kereskedelmi útvonalak mentén fekvő ország Kína számára egyre fontosabb, de az Egyesült Államok és India is igyekszik befolyásolni az ottani folyamatokat. Újabban pedig a Bangladesből áttelepült muszlim kisebbség, a rohingják oldalán bukkant fel az Iszlám Állam. Tavaly októberben fegyveres csoportjuk merényletet hajtott végre, a helyi hírek szerint pakisztáni és szaúdi pénzek is állnak a háttérben. Helyzetük évtizedek óta rendezetlen, ami a híradások szerint felkeltette a közel-keleti központú terrorszervezet figyelmét is.

Az ENSZ és a nyugati országok korábban követelték a mianmari kormánytól, hagyjon fel a betelepedett rohingják ellen indított népirtásokkal, eredményeket azonban nem értek el. Annak ellenére sem, hogy a nyugat által támogatott, a katonai junta idején 15 éves házi őrizetben tartott mianmari kormányfő, Aun Szan Szu Kji 2011-ben hatalomba került. A korábban Nobel-békedíjjal is kitüntetett politikus látszólag enged a többségi, buddhista vallású lakosság nyomásának, és teret hagy a kisebbség elleni atrocitásoknak. 2012-ben például az ország nyugati partjain fekvő Rakine államban a buddhista felkelők kétszáz muszlim bevándorlót öltek meg. A többségi társadalom dühének alapjául szolgál, hogy a rohingják nyelvi, vallási és kulturális szempontból is eltérnek a helyiektől, az irántuk táplált gyűlölet hátterében azonban elsősorban Mianmar politikusai állnak. Az iszlámellenesség emblematikus alakja Asin Viratu szerzetes, közkeletű nevén a „buddhista Bin Laden”. Nézeteiről árulkodik, hogy a katonai junta bebörtönözte radikális nézetei miatt, 2010-ben azonban szabadon engedték.

– 2013-ban aztán a demokratikus kereteket kihasználva társaival megalapította a Mianmari Hazafias Szövetséget, a Ma Ba Tha nacionalista pártot – mondja lapunknak Aun Sin, a Myanmar Times napilap külpolitikai újságírója. A napilap szerkesztője szerint Aun Szan Szu Kji kormánya most egy, a gyűlöletbeszéd korlátozását célzó törvénnyel gátolná Asin Viratu és szerzetes követői előretörését. – Kérdés persze, hogy a demokratikus intézmények mire képesek, ha nacionalista indulatokról van szó – jegyzi meg az újságíró.

Bár az al-Kaida vezetőjéről, Oszama bin Ladenről elnevezett buddhista szerzetes állandó témája a délkelet-ázsiai országgal foglalkozó újságcikkeknek, Mianmar az utóbbi hetekben mégis a Kínával határos, északkeleti területeken kirobbant konfliktusokkal hívta fel magára a figyelmet. Kokang térségben március elején a kínai gyökerű helyi milícia, a Mianmari Nemzetiségek Demokratikus Szövetsége Hadsereg (MNDAA) rajtaütött a kormányerőkön. A támadás során harminc ember meghalt, amire a mianmari hadsereg több tucat támadással reagált. A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a határ mentén Kína is mozgósított. Bár Peking szerint a kibontakozó humanitárius katasztrófa megakadályozását támogatják a fegyveres csapatok, a fenyegető fellépést igazolja az is, hogy 2015-ben öt kínai állampolgár halt meg a lázadók és a kormányerők közötti harcokban. Tény ugyanakkor, hogy korábban nem tapasztalt migrációs hullám indult meg Mianmarból. A harcok következtében mintegy húszezer menekült kelt át a kínai határon. A helyzetet bonyolítja, hogy a térségben több renitens katonai alakulat is aktív. A Kacsin Függetlenségi Hadsereg (KIA), a Taang Nemzetiség Felszabadító Hadserege és a Va Hadsereg is részt vesz a harcokban – hol a kormányerők, hol egymás ellen küzdenek.

– Mindenki lő mindenkire – nyilatkozott a Magyar Nemzetnek a Myanmar Times újságírója. Aun Sin szerint a kínai határ menti szituáció annyira bonyolult, hogy napi szinten változik. Képtelenség igazságot tenni, a milíciák nem csupán szabadságharcosok, sokszor részt vesznek a drogkereskedelemben, miközben kínai fegyverkereskedők taposóaknákat adnak el a kínai identitású MNDAA-nak. – Nem véletlenül hívják Mianmart az ellentmondások földjének – teszi hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.