Az amerikai függetlenségi nyilatkozat egy ritka példányára, egy kézzel írt pergamentekercsre bukkant a Harvard két kutatója egy nyugat-sussexi archívumban – közölte a The Guardian. A pénteki bejelentés szerint ez csupán a második ilyen változat, amiről tudunk. A másik dokumentum a washingtoni Nemzeti Archívumban lelhető fel.
A most megtalált iratot Sussex-i Nyilatkozat néven is ismerjük – fejtette ki a Yale-en tartott konferencián a két kutató, Danielle Allen és Emily Sneff. Utóbbi kifejtette, először 2015 augusztusában bukkant a kézirat létezésének nyomára, miközben egy egyetemi adatbázishoz gyűjtött felvételeket. Ő csupán másolatokat keresett a brit archívumokban, és rendkívül meglepte, amikor egy kézzel írott pergamenre való utalással találkozott. Először kissé szkeptikus is volt ennek valóságtartalmát illetően, de miután láttak egy képet is, illetve beszéltek egy szakértővel, már izgatottabbak lettek.
Sneff megkeresése előtt a brit hatóságok nem is igen foglalkoztak a kézirattal. A dokumentumot 1956-ban adta még át egy helyi ember, aki a Richmond hercegeit képviselő ügyvédi iroda mellett dolgozott. Allen és Sneff a kéziratot vizsgálva arra jutottak, hogy azt az 1780-as években állíthatták elő, méghozzá az Amerikai Egyesült Államokban, valószínűleg New Yorkban vagy Philadelphiában.
A kutatók sejtése szerint a dokumentum a kongresszus pennsylvaniai jelöltjéhez, James Wilsonhoz tartozhatott. Ő azon hat ember között volt, akik aláírták mind a nyilatkozatot, mind az alkotmányt. Sneff és Allen szerint Wilsonnak jóval nagyobb befolyása volt az amerikai történelem alakulására, mint azt eddig a történészek gondolták.
A tizenhárom gyarmatnak a Brit Birodalomtól való függetlenségét kimondó határozatot 1776. július 4-én fogadta el a kongresszus. Ez a dátum azóta a függetlenség napja, nemzeti ünnep az Amerikai Egyesült Államokban.