A kormányzó republikánusok győztek az örmény választásokon

A gazdasági nehézségek és a korrupció ellenére az alkotmányreform után Szerzs Szargszjan elnök tovább erősítette pozícióit.

Stier Gábor
2017. 04. 03. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerzs Szargszjan államfő jól számolt. Pártja az eddig is kormányzó Örményország Köztársasági Pártja 60,86 százalékos részvétel mellett a szavazatok majd felét (49,32 százalék) gyűjtötte be a hét végén tartott, az alkotmány módosítása óta első, történelmi parlamenti választásokon. Így az elnök második mandátumának lejárta után, jövőre nagy eséllyel átülhet a miniszterelnöki székbe. Sokak szerint ugyanis éppen Szargszjan politikai karrierjének meghosszabbítása, s nem a politikai instabilitás általa hangoztatott elkerülése vagy a demokrácia elmélyítése állt a 2015-ös alkotmányreform mögött, amelynek értelmében az elnök hivatali idejének lejárta után az országban a félprezidenciális rendszert a jogkörök többségét a parlament által gyakorolt berendezkedés váltja fel.

Az eredmények alapján a republikánusoknak minden esélyük megvan arra, hogy a korrupció és a gazdasági nehézségek ellenére ismét kormányt alakítsanak. A választási rendszer módosításával immár listás voksoláson második helyen, a várakozásoktól elmaradó 25,4 százalékos eredménnyel a köztársaságiak korábbi koalíciós partnere, a leggazdagabb örmény Gagik Carukjan ellenzéki tömörülése végzett. A parlamentbe négy politikai erő jutott, köztük 7,39 százalékkal az a Jelk nevű ellenzéki blokk, amely a pártok döntő többségével ellentétben nem az Eurázsiai Gazdasági Unióban, Oroszországgal szoros szövetségbe képzeli el Örményország jövőjét, hanem a Nyugattal mélyítené el a kapcsolatokat. A pártok számára ötszázalékos parlamenti küszöböt átlépte még (6,74 százalék) a Dasnakcutyun, amely szükség esetén jó eséllyel koalícióra léphet a republikánusokkal. Amennyiben egyébként nem alakulna ki hat napon belül szilárd parlamenti többség, akkor az új alkotmány értelemében a két legerősebb párt részvételével új választásokra kerül sor. 

Az örményeket – s ezt a kampány is híven tükrözte – manapság leginkább a foglalkoztatottság, a bérek és a nyugdíjak érdeklik. Nem véletlenül, hiszen a lakosság mintegy 30 százaléka él a szegénységi küszöb alatt. Közel két éve az áram árának mintegy 20 százalékos emelése miatt tört ki a Szargszjan-éra legnagyobb politikai válsága. Örményország fejlődő gazdasága ellenére nem tartozik a gazdag országok közé. Különösen magas a munkanélküliség. Az életszínvonal tekintetében a világ országai között a 130. hely körül tanyázik. Összehasonlításképpen, ugyanezen a listán Magyarország az 56. helyen áll. Mivel az örmény gazdaság erősen az oroszhoz kötődik – az orosz cégek ellenőrzik a stratégiai fontosságú ágazatokat – Moszkva e téren megnövekedett gondjai, a lassulás, a rubel leértékelődése behatárolja Jereván lehetőségeit is. A válság kitörésekor a dram szintén veszített értékéből, az oroszországi örmények dollárban történő átutalásai pedig 20 százalékkal estek vissza, így a kaukázusi ország kénytelen volt a korábbi 4,1 százalékos GDP-növekedési előirányzatát 3,3 százalékosra csökkenteni.

A másik, az örményeket leginkább izgató téma a biztonság. Ez aligha meglepő, hiszen érintettek a térség legnagyobb konfliktusában, a karabahiban. Az 1994-ben megkötött tűzszünet ellenére az örmény ellenőrzés alatt álló, de Azerbajdzsánba ékelődő területen időről időre kiújulnak a harcok, s a két szomszédos ország között zajló tárgyalások ellenére a nyílt háború kitörését a nagyhatalmak, örmény oldalról elsősorban Oroszország, míg azeri részről a Nyugat visszatartó ereje akadályozza meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.