Az oroszok már nem a spájzba jönnek

Kiderült: régiónkban mindenki retteg az oroszoktól, mégis ott rejtőznek minden bokorban.

MN
2017. 04. 27. 18:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszországból gyűlölettel – ezt a címet kapta a Political Capital konferenciája, amelynek előadói arra keresték a választ, hogyan kíván a Kreml befolyást szerezni a régiónkban. Szerintük a szélesebb értelemben vett putyini stratégia nem más, mint hogy aláássa régiónk stabilitását és a kétoldalú kapcsolatokat Ukrajnával. A cél érdekében térségünk igazi bajkeverőit támogatják, akik tovább fűtik a szeparatista, revizionista, ultranacionalista érzelmeket. Így minél több az országok közti vitás kérdés, minél több sérelem támad fel a határok mentén, annál jobb a Kremlnek, hiszen ezzel ki tudja aknázni a kelet-közép-európai régió gyengeségeit. Arról nem esett szó, hogy az országok közvéleményét Moszkván kívül más hatalmak is megpróbálják-e befolyásolni. Esetleg épp Oroszország ellen hangolni. Bár komplex, a világpolitika számos területét lefedő témák kerültek napirendre, véleménykülönbségnek jelét sem lehetett látni, a résztvevők szinte mindenben egyetértettek egymással. Jót tett volna a rendezvénynek, ha olyan előadókat is meghívnak, akikkel vitázni lehet.

Kik is azok a bajkeverők, akiket az előadók szerint Oroszország támogat? Habár a lengyel politika alapvetőn távolságtartó Oroszországgal szemben, a Kremlnek itt is megvan a maga partnere. Lukasz Wenerski, az Institute for Public Affairs szakértője szerint Lengyelországban az oroszok Mateusz Piskorski mozgalmára, az Önvédelem nevű szélsőjobboldali pártra támaszkodhatnak. A politikus 2007-ben hozta létre a Geopolitikai Elemzések Európai Központját, ami innentől a Kreml közvetítőjeként szolgált.

Miroslav Mares, a brnói Masaryk Egyetem professzora elmondta: Csehországban a szélsőséges pártok folyamatosan biztosítják Moszkvát korlátlan támogatásukról. Ilyen a Közvetlen Demokrácia, a Nemzeti Demokrácia és a Társadalmi Igazságosság Munkáspártja. Újabban az oroszbarát félkatonai mozgalmak is növekedni kezdtek. A két éve alakult Csehszlovák Tartalékos Katonák nevű szervezet tagjai például elutasítják, hogy a NATO soraiban részt vegyenek bármilyen katonai beavatkozásban Oroszország vagy más szláv ország ellen. Ekkor hozták létre a Nemzeti Gárdát is: ők a migrációs válság nyomán alakultak azzal a céllal, hogy megvédjék az országot a menekültektől.

Szlovákiában már más a helyzet: ott a szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk Néppárt vált az oroszbarát politikai pánszlávizmus mozgató erejévé. Vezetőjük, Marian Kotleba petíciót nyújtott be a parlamentnek, hogy kérje Szlovákia kilépését az Európai Unióból és a NATO-ból. Grigorij Meseznikov, az Institute for Public Affairs elnöke szerint azonban itt is jelen vannak az oroszbarát félkatonai szervezetek, ilyen a Kysuce Ellenálló Akciócsoport, ami nyílt követője Tisónak és helyesli a holokausztot. De ilyen csoport a Szlovák Sorkatonák is, amely tagjainak az orosz szpecnaz átfogó katonai kiképzést is nyújtott.

Ausztria sem maradt ki a sorból: Bernhard Weidinger, az Osztrák Ellenállás Dokumentációs Központ kutatója szerint náluk a legnépszerűbb ellenzéki párt, az Osztrák Szabadságpárt az egyetlen politikai szereplő, amely hivatalos együttműködést kötött Vlagyimir Putyin pártjával, az Egységes Oroszországgal.

Miért fontos Magyarország Moszkvának? – többek között erre kereste a választ Rácz Andás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának oktatója, aki hazánk ellen zajló orosz információs hadviselésre hívta fel a figyelmet. A szakértő szerint ahogy mi, úgy régiónk országai sem önmagukban fontosak Oroszország számára, hanem azért, mert a NATO és az unió tagjai. Így inkább eszköz, mint partner vagyunk számukra, és mivel hazánkban alapvetően nem oroszbarát a közvélemény, inkább az elitet célozzák meg, hogy elérjék a hazai stratégiai szektorokat.

Rácz szerint az oroszbarát hozzáállás a fősodratú magyar médiában is jelen van, így a közmédiából sokszor hiányzik az Oroszországgal szembeni kritika, máskor az Oroszország Ma és a Szputnyik nevű hírcsatornának híreit egy az egyben átveszik.

Azonban ennél is fontosabbak azok az esetek, amikor Magyarország lett az orosz információs hadviselés célpontja. A szakértő úgy látja, hogy az elmúlt időszakban négy ilyen eset is volt. Az egyik az úgynevezett Szent István Légióban harcoló magyarokról szóló hír (ennek a tagjai állítólag Doneckben harcoltak), de az ukrán válsághoz kapcsolódott a fénykép is, amit egy kevésbé ismert portál közölt arról, hogy tankokat szállítunk Oroszországba. Tavaly az állami orosz televízió egy műsorában az első „színes forradalomnak” nevezte 1956-ot, és azt sejttette, hogy nyugati hatalmak, vagyis az Egyesült Államok állt a forradalom mögött. Rácz szerint itt Magyarország inkább eszköz volt, mint célpont, hiszen ez a mondat az orosz nézőközönségnek szólt. Nem úgy az a hír, amely Orbán Viktor állítólagos korrupciós ügyéről szólt: február 2-án (vagyis Putyin budapesti látogatásának napján) a The Insider nevű orosz portál feszegette, hogy az orosz elnöknek kompromittáló videója lehet Orbán Viktorról.

Oroszországnak más eszközei is vannak, hogy információs hadviselést folytasson. Aivar Jaeski, a NATO Stratcom igazgatóhelyettese példaként említette a Malaysia Airlines 17-es járatának katasztrófáját: itt az oroszok először azt a hírt terjesztették, hogy valójában az ukránok lőtték le a maláj gépet, de később olyan összeesküvés-elméletek is szárnyra kaptak, hogy az amerikaiak lehetnek a tragédia mögött. Jaeski szerint ezt a hírt az oroszok azért terjesztették el, hogy elfedjék az orosz szerepvállalást az ukrajnai konfliktusban, és hogy összezavarják azokat, akik követik az eseményeket.

A szakértő szerint Oroszország a Nyugat ellen is információs háborút folytat. Itt bevett módszer, hogy nácinak bélyegzik az ellenérdekelteket, de az orosz diplomácia és az állami hírcsatornák is hatékonyak ezen a területen. A közösségi oldalak pedig a trollok számára jelentenek ideális terepet: közéjük tartoznak az úgynevezett konspirációs trollok is, akik különböző összeesküvés-elméletekkel viszik félre a beszélgetéseket.

A NATO Stratcom igazgatóhelyettese mégis bizakodó: szerinte néhány éve Putyin még azt hitte, hogy a Nyugat megosztott, így könnyű lesz befolyást szereznie. Napjainkra azonban kiderült, hogy a Nyugat egységes maradt, és éppen Oroszország került nehéz helyzetbe az ellene foganatosított gazdasági szankciók miatt – vélte a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.