Azonosították a párizsi lövöldözőt

Az Iszlám Állam jelentkezett a merénylet elkövetőjeként. Összeül a nemzetbiztonsági kabinet.

MN
2017. 04. 21. 4:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Francois Molins ügyész tudatta, hogy tudják, ki volt a tettes, ellenőrizték a személyazonosságát, de egyelőre nem hozzák nyilvánosságra a nevét, mert még zajlanak a házkutatások, és lehet, hogy vannak cinkosai – írja az MTI.

A rendőrség az éjszaka folyamán Párizs egyik keleti elővárosában tartott házkutatást egy lakásban, amely a hatóságok feltételezése szerint összefüggésben állhat a történtekkel. Az AP amerikai hírügynökség birtokába jutott rendőrségi dokumentum tanúsága szerint a 39 éves Karim Cheurfi otthonát vizsgálták át Chelles-ben. Cheurfi már volt büntetve. A Le Parisien című lap szerint azért ítélték el, mert 2001-ben megtámadott egy rendőrt.

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, amely szokatlan gyorsasággal jelentkezett a merénylet elkövetőjeként, csütörtökön késő este tudatta: „Abu Juszuf, az Iszlám Állam belga katonája” követte el a merényletet. Francia rendőrségi források csütörtök este arról beszéltek, hogy korábban már szélsőségesként azonosították a későbbi támadót.

A támadás miatt egy második gyanúsítottat is körözött a rendőrség. A férfi később az észak-belgiumi Antwerpen rendőrségén jelentkezett és tisztázta magát. Az ügyészség megállapította, hogy nincs köze a merénylethez.

Egy egyelőre hivatalosan meg nem nevezett elkövető csütörtökön 21 óra után nem sokkal nyitott tüzet egy rendőrbuszra a Diadalív közelében, a Champs-Élysées sugárúton. A merénylőt agyonlőtték. A belügyminisztérium hivatalos tájékoztatása szerint egy rendőr meghalt, két másik pedig megsérült. A két sebesült rendőr nincs életveszélyben. Pierre-Henry Brandet, a belügyminisztérium szóvivője tudatta, hogy a támadó automata fegyvert használt, és kifejezetten a rendőröket vette célba.

BBC beszámolója szerint a Champs-Élysées sugárutat a támadás után kiürítették, és a közeli metróállomásnál rendőrautók sorakoztak fel. A lövések a Marks & Spencer közelében történtek, a járókelők pedig pánikba estek, és menedéket kerestek.

Francois Hollande francia elnök úgy nyilatkozott, hogy a körülmények terrortámadásra utalnak. Bejelentette, hogy péntek reggel összeül a nemzetbiztonsági kabinet.

Az elnök hangsúlyozta, hogy a biztonsági erők „maximálisan éberek” lesznek, különös tekintettel az elnökválasztás e hét végi első fordulójára.

Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front elnöke és államfőjelöltje, valamint Francois Fillon, a jobbközép jelöltje a lövöldözés után bejelentette: lemondják pénteki kampányrendezvényeiket. Fillon a kampány felfüggesztésére szólított fel.

Donald Trump amerikai elnök a merénylettel kapcsolatban közölte: az embereknek ébernek és erősnek kell lenniük. Szerinte a támadás terrortámadásnak tűnik, egyúttal részvétét fejezte ki.

Bernard Cazeneuve miniszterelnök a kormány biztonsági kabinetjének péntek reggeli tanácskozása után bejelentette: a francia hatóságok mozgósították a biztonsági erők minden tagját, hogy garantálni tudják az állampolgárok biztonságát az elnökválasztáson. Minden elitegység riadókészültségben van annak az 50 ezer rendőrnek a támogatására, akit szolgálatba osztottak be a választás napjára. „Nem engedhetjük meg, hogy bármi is megzavarja az ország demokratikus folyamatait. Nem szabad hagynunk magunkat megfélemlíteni, manipulálni, mert az az ellenségnek kedvez” – jelentette ki.

Franciaországban most vasárnap tartják az elnökválasztás első fordulóját. A kiélezett választási küzdelem két legfontosabb témája a terrorizmus elleni harc, illetve ezzel összefüggésben a bevándorlás kérdése.

Franciaország 238 állampolgárát veszítette el eddig abban a merénylethullámban, amely 2015 januárjában kezdődött a Charlie Hebdo hetilap szerkesztőségében, és a kultikus párizsi szórakozóhelyen, a Bataclanban csúcsosodott ki november 13-án. Az előbbi merényletsorozatban 20-an, az utóbbiban 130-an haltak meg, és 368-an sebesültek meg. A bataclanbeli vérengzés után jó fél évvel, 2016 júliusában Nizzában az ünneplő tömegbe hajtott egy 19 tonnás teherautó, 87 áldozatot és 434 sebesültet követelve. Nyolc napra rá egy éppen misét bemutató katolikus pap nyakát vágták el szélsőséges muszlimok Rouen mellett. 

A minap csaptak le a kommandósok egy marokkói–afgán–francia terrorsejtre, amely az Iszlám Állam zsoldjában tervezett merényleteket, valamint köze volt már elkövetett terrorista-bűncselekményekhez. 

A leghatározottabban elítéli Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a párizsi támadást – közölte a tárca péntekre virradó éjszaka az MTI-vel. A közleményben hangsúlyozzák: aki rendőrökre támad, egyértelműen az ország destabilizálására törekszik, félelmet és bizonytalanságot akar kelteni.

Akármi is az elkövető indítéka, cselekedete elfogadhatatlan, mindent meg kell tenni az ilyen támadások megelőzéséért. Franciaország számíthat Magyarország szolidaritására és támogatására. „Együtt érzünk a gyászolókkal, a sérülteknek mielőbbi teljes felépülést kívánunk” – olvasható a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.