Elképesztő előnnyel vezetnek a toryk

Évtizedek óta nem látott támogatottságot mért a legújabb felmérés a kormányzó brit Konzervatív Pártnál.

MTI
2017. 04. 23. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Theresa May miniszterelnök – aki korábban határozottan elvetette az idő előtti választás lehetőségét – a hét elején teljesen váratlanul bejelentette, hogy június 8-án előre hozott választást tartanak Nagy-Britanniában. A jelenlegi, 2015-ben megválasztott parlament mandátuma 2020 májusában járt volna le.

May egyebek mellett azzal indokolta az előre hozott választás meghirdetését, hogy a jelenleginél erőteljesebb mandátummal szeretné elkezdeni a tagság megszűnéséről folytatandó tárgyalássorozatot az Európai Unióval. A kormányfő indoklásában szerepelt az is, hogy az ellenzék igyekszik akadályozni a brexit folyamatát, kihasználva a Konzervatív Párt csekély, az összes többi frakció létszámához képest mindössze 17 fős alsóházi többségét, és ezért is szükséges a megerősített mandátum.

A ComRes közvélemény-kutató cég a Sunday Mirror című baloldali vasárnapi lap megbízásából elvégzett országos felmérésében kimutatta, hogy a Konzervatív Párt támogatottsága az új választás bejelentése óta 4 százalékponttal emelkedett, és elérte az 50 százalékos lélektani szintet. Ez az első olyan vizsgálat, amely teljes egészében az előre hozott választás kiírása utáni időszakra esik. A ComRes hangsúlyozza, hogy 2002 áprilisa óta most először ért el brit parlamenti párt 50 százalékos támogatottságot. Abban az évben a Tony Blair miniszterelnök vezette – 2010 óta ellenzékben politizáló – Munkáspárt támogatottsága járt 50 százalékon, a Konzervatív Párt pedig 1991-ben, John Major miniszterelnöksége idején volt legutóbb ilyen népszerű.

A Munkáspárt, amelyet jelenleg Jeremy Corbyn vezet, a ComRes vasárnap ismertetett felmérése szerint 25 százalékon áll, vagyis feleannyian támogatják, mint a Konzervatív Pártot.

Ha ez a megoszlás érvényesül a június 8-ai választáson, a nem arányos, csak egyéni jelölteket ismerő brit választási rendszerben a Konzervatív Párt létszámfölénye az összes többi párt alsóházi frakciójának együttes létszámához képest meghaladná a 200-at a jelenlegi 17 helyett, és a tory frakció is nagyobb létszámú lenne, mint a Munkáspárté volt az 1997-es földcsuszamlásszerű választási győzelem után.

A húsz évvel ezelőtti, 1997-es választáson a Tony Blair vezette Munkáspártra 43,2 százaléknyian szavaztak, és a Labour 418 fős – addigi történetében példátlan – alsóházi frakcióval alakíthatott kormányt. A képviselőcsoport 179 fős – szintén példátlan – létszámfölényben volt az összes többi párt alsóházi frakciójához képest.

A vasárnap ismertetett ComRes-felmérés szerint a két legnagyobb párt vezetőjének megítélése között is hatalmas a különbség. A megkérdezettek 62 százaléka mondta azt, hogy Theresa May a legalkalmasabb jelölt a miniszterelnöki tisztségre, Jeremy Corbynról csak 25 százalék vélekedett így. A Munkáspárt szavazóinak 45 százaléka is azon a véleményen van, hogy a Labour nem tud választást nyerni Corbyn vezetésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.