Erdogan szerint Törökország átgondolja, akar-e csatlakozni az EU-hoz

A török elnök kész az uniós csatlakozás ügyét népszavazásra bocsátani.

MTI
2017. 04. 26. 6:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Recep Tayyip Erdogan azt mondta: az Európai Tanács parlamenti közgyűlésének keddi határozata, amely újranyitja a monitoringeljárást Törökországgal szemben, teljes mértékben politikai döntés, és Ankara nem ismeri el.

Hozzátette: kész az uniós csatlakozás ügyét népszavazásra bocsátani, Törökország ugyanis nem tud 54 év után is még határozatlan ideig várni „az ajtóban”.

„Ha nem viselkednek őszintén, meg kell találnunk a kiutat. Miért akarnánk még? 54 évről beszélünk – fogalmazott Erdogan. – Az Egyesült Királyság megkérdezte az embereket, és ők a brexitre szavaztak. Nyugodtak, új jövő felé haladnak. Ugyanez történt Norvégiában, és ez következhet Törökország esetében is” – mondta.

Kifejtette ugyanakkor: „Törökország továbbra is elkötelezett a tárgyalások mellett. Nincs egyetlen dolog sem, amit ne lenne kész megtenni abban a percben, amikor megkérik rá. Bármi legyen is az, megtesszük. Mégis az ajtóban tartanak minket” – hangoztatta.

Erdogan a francia elnökválasztásra utalva azt mondta, hogy „az Európai Unió a felbomlás szélén áll”, miután Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front jelöltje azzal fenyegetőzik, hogy kivezeti Franciaországot az EU-ból.

„Egy vagy két ország nem tudja életben tartani az uniót. Olyan országra van szüksége, mint Törökország, amely másik hitet testesít meg. Ez nagyon erőssé tenné a közösséget” – vélekedett Erdogan, hozzátéve: úgy tűnik, a tagállamok ezt nem ismerik fel.

Erdogan arra is kitért, hogy a végrehajtó elnöki rendszer bevezetéséről döntő, április 16-i népszavazás után visszatérhet és vissza is fog térni egykori pártjának, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) a soraiba, miután a Legfőbb Választási Tanács (YSK) nyilvánosságra hozza a referendum hivatalos eredményét. A párt kongresszusa dönti majd el, hogy az AKP elnöke lesz-e – fűzte hozzá.

Hangsúlyozta: sem az alkotmánybíróság, sem az Emberi Jogok Európai Bírósága nem jogosult a népszavazás eredményének felülvizsgálatára. Leszögezte egyúttal: előre hozott választás nincs napirenden.

Erdogan szavai szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki országával a szíriai rezsim oldalán áll a polgárháborúban, azt mondta neki, hogy „Erdogan, ne érts félre, de nem vagyok Bassár el-Aszad szíriai elnök ügyvédje”. A török államfő részletezte: „vannak fejlemények, amelyeket Putyin nem oszthat meg velünk, de Oroszország, az Egyesült Államok, Törökország, Irán, Szaúd-Arábia, Katar mind aktív szerepet tölt be a szíriai megoldás megteremtésében”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.