Észak-Koreáról egyeztetett Trump és a kínai elnök

Hszi Csin-ping hangsúlyozta, hogy Peking a békés megoldás híve.

MTI
2017. 04. 12. 6:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hszi Csin-ping, aki a múlt héten személyesen is találkozott az Egyesült Államokban Trumppal, a szerdai telefonbeszélgetésben a Koreai-félsziget békéjének és stabilitásának megőrzése mellett foglalt állást, és tudatta, hogy országa kész fenntartani a kérdésben az együttműködést Washingtonnal. A kínai állami televízió híradása szerint Hszi hangsúlyozta, hogy Peking a békés megoldás híve.

Donald Trump mindazonáltal kedden ismét megerősítette: Peking nélkül is kész „megoldani a problémát”.

A két elnök a szíriai válságról is beszélt. Hszi ebben a kérdésben is a politikai megoldás pártjára állt, mintegy reagálva arra, hogy az Egyesült Államok a minap csapást mért egy szíriai légibázisra. A kínai vezető is elfogadhatatlannak nevezte ugyanakkor a vegyi fegyverek alkalmazását.

Eközben a Global Times című angol nyelvű kínai állami lap arra figyelmeztette a hadikommunista phenjani vezetést, hogy Észak-Koreának minden nukleáris és rakétatevékenységet abba kellene hagynia „saját biztonsága érdekében”.

Az újság, amelyet a Kínai Kommunista Párt hivatalos lapjának kiadója jelentet meg, azt írta: Washington világossá teszi, hogy nem szándékozik „együtt élni” az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Koreával. A Global Times szerint Phenjan első kísérleti atomrobbantása óta nem volt olyan nagy a katonai konfliktus kockázata a Koreai-félszigeten, mint most.

„Washington nemcsak dagad a büszkeségtől és az arroganciától a szíriai rakétatámadásokat követően, de Donald Trump igyekezni fog azt a benyomást kelteni, hogy állja a szavát – hívta fel a figyelmet a kínai lap. – Az Egyesült Államok elszánja magát, hogy megakadályozza a további észak-koreai kísérleti atomrobbantásokat.”

A lap konkrét kínai fenyegetést is megfogalmazott Phenjannak: újabb nukleáris kísérlet esetén Kína támogatni fogja újabb, „példátlanul szigorú” szankciók elfogadását Észak-Korea ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsában, így korlátozhatják a kőolajszállításokat is a hadikommunista diktatúrának. Kína az elzárkózó diktatúra legfontosabb, szinte egyetlen kereskedelmi partnere.

Szombaton Észak-Korea az államalapító Kim Ir Szen születésének 105. évfordulóját ünnepli. Az ilyen alkalmakat a kommunista vezetés előszeretettel ünnepli erőfitogtatással, atomrobbantással vagy rakétakísérletekkel.

Az amerikai elnök nemrég úgy fogalmazott, hogy Észak-Korea „keresi a bajt”, és az Egyesült Államok akár Peking segítsége nélkül is kész „megoldani a problémát”. Kedden elindult a térségbe gyakorlatozni az amerikai haditengerészet Carl Vinson repülőgép-hordozója és kísérőhajói. Japán források elmondták: a szigetország tengeri erői is csatlakozhatnak az amerikai gyakorlathoz. Phenjan kedden az amerikai provokáció legkisebb jelére is atomcsapással fenyegette meg az Egyesült Államokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.