„Az Úristen segítse azokat, akik azon fáradoznak, hogy gyógyulást és vigasztalást vigyenek a szeretett és mártír Szíria civil lakosságnak, egy olyan háború áldozatainak, amely szűnni nem akarón szüli a borzalmakat és a halált. Tegnap is egy borzalmas támadás ért menekülteket” – mondta a pápa a vatikáni Szent Péter-bazilika középső erkélyéről a téren összegyűlt több tízezer embernek az Urbi et Orbi, vagyis „a városnak és a világnak” szóló hagyományos pápai üzenetben és áldásban – írta az MTI.
A pápa beszédét a Vatikáni Rádió oldalán is közölték. A szentatya arról beszélt: Jézus Krisztus, a Megváltó eljött, hogy megkeressen, és a vállára emeljen minket. Azokat a testvéreinket is, akik a gonosz különböző formájától szenvednek.
„Ő törődik mindenkivel, akik régi vagy újfajta rabszolgaságtól szenvednek: az embertelen munka, a törvénytelen üzletek, a kizsákmányolás és a diszkrimináció vagy súlyos függőség áldozatai. Törődik a fiatalokkal, akiket kihasználnak, és azokkal is, akik saját otthonukban szenvedtek el erőszakot. Társául szegődik mindazoknak, akik arra kényszerülnek, hogy fegyveres konfliktusok, terrortámadások, éhínség vagy elnyomó rezsimek miatt elhagyják hazájukat. A vándorlásra kényszerített migránsokat engedi mindenkor és mindenütt testvérekkel találkozni, hogy a közös úton megosszák egymással a kenyeret és a reményt” – mondta Ferenc pápa.
„A feltámadt Úr vezesse azoknak a lépteit, akik az igazságosságot és a békét keresik. Adjon bátorságot a nemzetek felelőseinek, hogy megakadályozzák a konfliktusok további terjedését és a fegyverkereskedelmet!” – a pápa azért fohászkodott, hogy a Feltámadott teremtsen békét az egész Közel-Keleten.
Megemlékezett Dél-Szudánról, Szudánról, Szomáliáról és a Kongói Demokratikus Köztársaságról, ahol szintén konfliktusoktól és súlyos éhínségtől szenvednek.
Az argentin származású Ferenc pápa kérte a feltámadott Jézus segítségét mindazok számára, akik – különösen Latin-Amerikában – a köz érdekében fáradoznak. „Ezeket a közösségeket politikai és társadalmi feszültségek jellemzik, amelyek néhány esetben erőszakba torkollanak” – mondta. Kérte, hogy megszülessen a párbeszéd az ellentétek békés megoldására, illetve hogy ezek az országok előre tudjanak lépni a korrupció elleni küzdelemben, és hogy mindez a demokratikus berendezkedések megerősödéséhez és a jogállam tiszteletben tartásához vezessen.
Kitért Ukrajnára is: azért fohászkodott, hogy az ország, amelyet még mindig véres konfliktus sújt, visszataláljon az egyetértéshez, és enyhíteni lehessen azoknak a szenvedésén, akiket a konfliktus következményei sújtanak.
Áldást kért az európai kontinensre, és hogy a feltámadt Úr adjon reményt mindazoknak, akik krízist és nehézségeket élnek meg, különösen a fiatalkori munkanélküliség miatt.
Ferenc pápa felhívta a figyelmet, hogy idén minden keresztény felekezet együtt, egy időben ünnepli a húsvétot.
Az MTI azt is írta: az áldás előtt a Szent Péter téren – mint minden húsvétvasárnapon – misét mutatott be az egyházfő, és ezen a hagyományokhoz hűen sok különböző nyelven hangzottak el imádságok. A magyar nyelvű a negyedik volt, Kovács Szabolcs, a római Pontificium Collegium Germanicum et Hungaricum nevű papnevelde hallgatója olvasta fel, és így szólt: „A Húsvétból fakadó új élet kegyelme győzzön le minden megosztottságot és haragot, táplálja a testvériséget, és segítsen mindenkit az igazság keresésében!”
Ezen a misén a pápák nem szoktak homíliát mondani – gondolataikat az Urbi et Orbi áldáson mondják el –, de Ferenc pápa ezúttal tartott egy rögtönzött beszédet, mert mint mondta, válaszolni szeretne sok hívőnek arra a gyötrő kérdésre, hogy miért van olyan sok szenvedés a világon, ha – mint hitük tartja – Jézus Krisztus feltámadt a halottak közül. Arra biztatta a híveket és általában az embereket, hogy félelmeik, a háborúk, a betegségek és a világban megtapasztalt gyűlölet ellenére tartsanak ki a hitben.