„Sokan úgy gondolják manapság, hogy a boldog jövő elérhetetlen. Ez a félelem akkor győzhető le, ha nem zárjuk be az ajtót a külvilág előtt” – jelentette ki Ferenc pápa 18 perces videoüzenetében a kanadai Vancouverben rendezett TED-konferencián, amelyet ezúttal a jövőről tartottak. A Technology, Entertainment, Design (technológia, szórakoztatás, dizájn, TED) konferencia szervezője, Bruno Giussani elmondása szerint több mint egy évig utazgatott a Vatikánba, és többször magyarázta el hosszasan, miről is szólnak a TED-rendezvények, mire a pápa igent mondott.
Igaz, nem is lett volna jó ötlet visszautasítani a felkérést. A Pew Research Center felmérése szerint a nem vallásos emberek több mint hetven százaléka pozitív Ferenc pápa irányába. Az egyházfő egyébként is rendkívül jó érzékkel viszonyul a médiához, emellett Twitteren is több mint tízmillió követője van, akikhez bibliai idézeteket és egyházi bölcsességeket szokott intézni. A TED technológia és tudomány iránt érdeklődő közönségét azonban feltehetően nehezen érte volna el, így jó lépés az egyházfőtől, hogy végül rábólintott a részvételre, és ebben a közegben is hangoztatta a számára fontos értékeket és tanításokat.
Ferenc pápa a fentieknek megfelelően beszélt is a tudományról. – Milyen csodálatos lenne, ha felfedeznénk távoli planétákat, miközben felfedeznénk a körülöttünk „keringő” testvéreink igényeit is – jelentette ki a Római Katolikus Egyház feje. Állítása szerint a keresztényeknél a jövőnek egyetlen neve van: a remény. Beszédében meghirdette „az érzékenység forradalmát” is. – Érzékenység az, ha látsz a szemeddel, ha meghallgatsz másokat, ha figyelsz a gyermekekre, a szegényekre, azokra, akik félnek a jövőtől. Ugyanúgy hallgatnunk kell a közös otthonunk, a beteg, szennyezett Földünk csendes sírására. Az érzékenység az, ha használjuk a kezünket és szívünket arra, hogy vigasztaljuk a többieket és segítsük a szükségben élőket – fektette le mozgalma alapjait az egyházfő. Úgy gondolja, hogy „az érzékenység az az út, amelyet a legerősebbeknek, a legbátrabb férfiaknak és nőknek követnie kellene”. Hozzátette: „Az érzékenység nem a gyengeség, hanem a lelkierő jele”.
Az egyházfő megválasztása óta rendre megnyilatkozik társadalmi és politikai kérdésekben. Ahogy korábban, úgy a szerdai TED-beszédében is védelmébe vette a bevándorlókat. Korábban a homoszexuálisokról, a válásokról fogalmazott meg meglepően elfogadó véleményt, de figyelmeztetett már a populizmus terjedésének veszélyeire is. Ezúttal bevitt egy verbális pofont a világ hatalmasságainak. – Az emberiség jövője nem csak a politikusok, nagy vezetők és óriáscégek kezében van [ ], hanem a te kezedben, a mi kezünkben. Szükségünk van egymásra – mondta az egyházfő, aki azt kérte, felé is érzékenységgel viseltessenek az emberek, hogy végrehajthassa az emberiség javát szolgáló feladatait.
Mindazonáltal nem szabad félreértelmezni Ferenc pápa politikai megnyilatkozásait. Ugyan a társadalom ügyeiről szokott beszélni, de nem foglal állást egyik ideológia mellett sem, akármennyire is próbálják „marxista pápaként” beállítani őt egyesek. Ez a jelenség egyébként nem meglepő, hiszen Ferenc pápa valóban a hatalom, a pénz és az erő centrumaihoz képest perifériára szorultakkal foglalkozik beszédeiben. Ám a lényeg az, hogy az egyházfő „újra meg újra világossá teszi, ő az evangélium, s nem valamilyen emberi tanrendszer mellett kötelezi el magát” – jelentette ki 2015 szeptemberében lapunknak adott interjújában Török Csaba egyetemi tanár, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia televíziós referense. Mint mondta, a pápa minden esetben az egyház tanításaiból vezeti le a kijelentéseit.
Ferenc pápa a vallásközi párbeszédben is hisz, ennek megfelelően a muszlimok és keresztények közti béke hírnökeként utazik Egyiptomba pénteken. Itt szeretne majd találkozni vele II. János Pál pápa török merénylője, Ali Agca is.