G7: a szíriai elnök végponthoz érkezett

Bassár el-Aszad elnök távozásához kötötték a szíriai helyzet megoldását a világ legfejlettebb ipari országainak külügyminiszterei.

MTI
2017. 04. 11. 13:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rex Tillerson sajtóforrások szerint kijelentette, mindenki számára egyértelmű, hogy Bassár el-Aszad végpont előtt áll. Az amerikai diplomácia vezetője hozzátette, Oroszországnak fel kell hagynia a szíriai elnök támogatásával. Hangsúlyozta, Oroszországnak el kell döntenie, melyik oldalon áll.

A G7-csoport külügyminisztereinek kétnapos találkozóját záró nyilatkozat szerint ha Oroszország készen áll befolyását latba vetni a szíriai válság békés megoldása érdekében, akkor a G7-államok együttműködnek a konfliktus politikai megoldásában, valamint részt vesznek a szíriai stabilizálás és újjáépítés költségeinek fedezésében.

A G7-ek Oroszországot „valódi politikai folyamat” ösztönzésére szorgalmazták, hangsúlyozva, hogy a néhány nappal ezelőtti amerikai beavatkozás Szíriában „háborús bűncselekményre adott megfelelő és korlátozott mértékű” katonai válasz volt, vagyis a korábbi vegyi támadáshoz mért reakció.

A házigazda Angelino Alfano olasz külügyminiszter sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy Szíriában nem kizárólag katonai megoldás létezik. Hangsúlyozta, hogy Oroszországot nem lehet kihagyni a szíriai helyzet megoldásából, sem a tűzszünet eléréséből, sem a békéből, sem az újjáépítésből. Alfano hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa „nem fog egy nap alatt eldőlni”, és a szíriaiakra vár, hogy saját jövőjükről döntsenek.

Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter viszont kijelentette: a G7 országai egyetértenek abban, hogy semmilyen megoldás nem lehetséges, amíg Aszad hatalmon van.

A francia diplomácia vezetője arra is kitért, a G7 világossá fogja tenni Oroszország számára, hogy fel kell hagynia a „képmutatással”, és együtt kell működnie a többi országgal, hogy véget érjen a polgárháború. Ayrault egyúttal arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Szíriára mért minapi amerikai légicsapás „apró lehetőséget teremtett” a helyzet rendezésére.

A fejlett országok diplomáciai vezetői Szíriáról külön találkozót is tartottak, amelyen részt vett Törökország, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Jordánia és Katar külügyminisztere is.

Az amerikai külügyminiszter a nap folyamán Luccából Moszkvába utazik tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.