Georgiából érkezik az intő jel Trumpnak?

Meglepően jól szerepelt egy demokrata képviselőjelölt a republikánusok hátországában.

Zord Gábor László
2017. 04. 20. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kísérlet, hogy mérgessé tegyük Trumpot” – ezzel a szlogennel kampányol Georgia állam 6. körzetében Jon Ossoff demokrata képviselőjelölt, aki a hagyományosan, 1979 óta folyamatosan republikánusok által betöltött mandátumot kis híján a választás első, keddi körében elnyerte. Az időközi választás – amelyre azért volt szükség, mert Tom Price képviselő megkapta az egészségügyi miniszteri tisztséget – alapesetben nem érdemelne különösebb figyelmet. Ám a jelenlegi körülmények között úgy a megfigyelők, mint a tavalyi választási vereség miatt elkeseredett demokrata pártiak annak a jelét látják benne, hogy egyre többen elégedetlenek Donald Trumppal, korai árnyékot vetve a három hónapja beiktatott elnök jövőjére nézve.

Az 1987-ben született, politikai tapasztalat nélküli Ossoff fellépése azzal együtt érdemel figyelmet, hogy csodát azért nem sikerült tennie, azaz nem tudott a választás első körében győzni a szavazatok több mint felét elnyerve. Ráadásul az eredménynél figyelembe kell venni azt is, hogy hogy Price megüresedett helyére nem kevesebb mint tizenegy republikánus is pályázott. A második fordulóban, melyre június 20-án kerül sor, Ossoffnak már csak egy republikánussal, a vele szemben nagy ismertségnek örvendő 55 esztendős Karen Handellel kell megküzdenie, aki mindössze 20 százalékot kapott a demokrata 48 százalékával szemben. Bár akkor már nem oszlik meg a republikánus szavazat, a tény, hogy egy demokrata egyáltalán eddig eljuthatott a „fészkükben”, és kevés híján győzelmet aratott ott, ahol gond nélkül nyerniük kellene – ráadásul kampányára több mint nyolcmillió dollárt kalapozott össze –, valóban figyelmeztetésként értékelhető az elnök pártja számára, illetve újból felveti az iránta vállalt lojalitás kérdését. Nem mellékes körülmény, hogy ugyanebben a körzetben Trump tavaly novemberben csaj hajszál híján tudta legyőzni demokrata riválisát, Hillary Clintont.

Az Atlanta külvárosában elhelyezkedő körzetben zajló eseményeket nem véletlenül kíséri figyelemmel az elnök, aki persze a rá jellemző módon természetesen győzelemként értékelte, hogy Ossoff nem tudott nyerni az első körben. A politikai tanácsadóból dokumentumfilmessé vált fiatalembert Twitter-üzenetében szuperliberális demokratának bélyegezte, aki „nagyon gyönge a bűnözéssel és az illegális migrációval szemben, rosszat tesz a foglalkoztatással, és magasabb adókat akar”. A nagyszájúsággal leplezett félelem érthető. Ha ugyanis az erőfeszítését a Trump elleni helyi referendumnak beállító demokrata nyer, az intő jel lehet a republikánus törvényhozók számára, hogy a 2018-as rendes, úgynevezett félidős választás előtt nem szabad túlzottan felsorakozniuk az elnök mögött, ha meg akarják őrizni mandátumukat. Ha pedig kihátrálnak Trump mögül, tovább csökken a valószínűsége annak, hogy belpolitikai terveit meg tudja valósítani, például hogy ismét nekifusson a Obama-örökség egészségbiztosítási rendszer átalakításának.

Mint arra a BBC rámutat, a georgiai példa ráadásul nem egyedülálló: a múlt héten a republikánusok éppen csak elkerülték, hogy egy konzervatív kansasi körzetben – melyet korábban a CIA élére került Mike Pompeo töltött be – megalázó vereséget szenvedjenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.