A 6,7 millió szavazójoggal rendelkező szerb állampolgár tizenegy jelölt közül választhat – írja az MTI.
A közvélemény-kutatások eredményei alapján a legtöbb szavazatra Aleksandar Vucic jelenlegi kormányfő, a kormánypárti koalíció jelöltje számíthat. A valódi kérdés az, hogy meg tudja-e szerezni a voksok több mint felét – a Reuters szerint elemzők arra számítanak, hogy igen, és Vucic már az első fordulóban győzni fog.
Amennyiben azonban egyik jelöltnek sem sikerül megszereznie a szavazatok ötven százalékánál eggyel több voksot, akkor 15 napon belül meg kell szervezni a második választási kört, amelyben az a két jelölt méreti meg magát, aki a legtöbb szavazatot kapta.
A felmérések szerint Aleksandar Vucic testhosszal megelőzi a többi jelöltet, azok ugyanis meg sem közelíthetik az 50 százalékos támogatottságot. A második helyre feltételezhetően Sasa Jankovic volt ombudsman, vagy Vuk Jeremic volt külügyminiszter, az ENSZ Közgyűlésének egykori elnöke számíthat. A következő helyre pedig a várakozások szerint Ljubisa Preletacevic Beli kerülhet, aki a szerb politikai rendszer visszásságaira kívánt rámutatni, amikor viccpártja támogatásával beszállt az elnöki székért vívott harcba.
A választópolgárok 20 óráig adhatják le voksaikat, az első, nem hivatalos eredmények 22 óra körül várhatók, a végleges eredményeket pedig az urnazárást követően 96 órán belül közlik. Szerbia területén összesen 8253 helyen, Koszovóban 90, míg a világ más országaiban 53 helyen lehet szavazni.
Tomislav Nikolic hivatalban lévő köztársasági elnök mandátuma május 31-én jár le, a mostani választást megnyerő jelölt így leghamarabb június elsején teheti le államfői esküjét. Tomislav Nikolic korábban kijelentette: amint letelik elnöki mandátuma, benyújtja nyugdíjaztatási kérelmét, a politikai életből azonban nem vonul ki.
Egyelőre alacsony a részvétel, de a szakértők szerint ez jellemző is a választási napok délelőtti óráira, a tapasztalok szerint a legtöbben a délutáni órákban vonulnak az urnákhoz – írja az MTI.
A központi választási bizottság (RIK) adatai szerint 10 óráig a választásra jogosultak 10,56 százaléka adta le voksát, a részvételi arány tehát egyelőre alacsonyabb, mint öt évvel ezelőtt. A legnagyobb arányban a Vajdaságban voksoltak, ahol a szavazás első három órájában 12,06 százalékos volt a részvétel.
A Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) közölte, hogy 9 óráig a választásra jogosultak 5,8 százaléka adta le voksát. Ugyancsak jelezték, hogy a legnagyobb részvétel a Vajdaságban volt, ahol a szavazók 7,3 százaléka szavazott.
Bojan Klacar, a CeSID vezetője a szerbiai közszolgálati televízióban kiemelte, egyelőre valóban alacsonyabb a részvételi arány, mint az öt évvel ezelőtti elnökválasztáskor volt, viszont magasabb a 2012-es és a 2014-es előrehozott parlamenti választások idején mértnél. A különböző felmérések azt mutatják, hogy 20 óráig 52-56 százalékos lesz a részvételi arány.