Törvénytelen a Mihail Hodorkovszkij által alapított ellenzéki Nyitott Oroszország mozgalom szombatra meghirdetett tüntetése, s a rendőrség ennek szellemében fog fellépni ellene. Ezt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője jelentette be, majd a moszkvai Presznya kerület bírósága is elutasította a szervezet fellebbezését. A Nyitott Oroszország nem fogadja el a hatalom által a tüntetésre felajánlott útvonalat, így szombaton minden bizonnyal a rendőrség fogja megakadályozni a tiltakozás megtartását az eredetileg tervezett, az elnöki adminisztrációnál végződő útvonalon. A mozgalom azt kívánja elérni, hogy Vlagyimir Putyin elnök ne jelöltesse magát a jövő évi választáson.
A rendőrség előzőleg átkutatta a Nyitott Oroszország moszkvai irodáját, az orosz igazságügyi minisztérium pedig nemkívánatosnak nyilvánított és bezáratott három, Hodorkovszkij és szövetségesei által alapított civil szervezetet. Felszámolták az Egyesült Királyságban bejegyzett Open Russiat, és testvérszervezetét az Open Russia Civil Movementet. A harmadik feketelistára került szervezet az Egyesült Államokban bejegyzett Institute of Modern Russia, amelynek elnöke Hodorkovszkij Pavel nevű fia. A főügyészség bejelentése szerint a nemkívánatossá nyilvánítás oka az, hogy a Nyitott Oroszország projektjeivel le kívánja járatni a választásokat, destabilizálni akarja az állam belső rendjét, ami fenyegetést jelentett az Orosz Föderáció alkotmányos rendjére és az állambiztonságra. A lépés az Amnesty International szerint egy újabb fejezete az orosz hatóságok civil szféra elleni támadássorozatának.
A hatalom kegyeiből kiesett s vele azóta élesen szemben álló Hodorkovszkijt tízévi, adóelkerülés és sikkasztás miatt kapott börtön után 2013-ban részesítette elnöki kegyelemben Putyin, s az oligarcha azóta Svájcból támadja a Kreml politikáját, s egészen a közelmúltig a Nyitott Oroszország elnöke volt.
Érdekes s az ellenzéken belüli ellentéteket mutatja, hogy a tegnap immár többedszer fertőtlenítőszerként használt zöld folyadékkal leöntött másik ellenzéki vezér, a választásokból „priusza” miatt kizárt Alekszej Navalnij nem szólított fel a részvételre és márciusi, Moszkvában mindenekelőtt a fiatalokat megmozgató, öt éve nem látott jelentős akciója után Oroszország napján, június 12-én szervez nagyszabású tüntetést a hatalom ellen. A Dmitrij Medvegyev állítólagos titkos vagyonáról Navalnij alapítványa által kirobbantott korrupciós botrány, a kormányfő elleni támadás a friss közvélemény-kutatási adatok fényében sikeresnek tűnik. Az oroszok 45 százaléka szerint Medvegyevnek távoznia kellene a hatalomból, s a Levada Központ felmérésében a megkérdezettek mindössze 10 százaléka áll ki mellette. Mint elemzők megjegyzik, a korrupciós vádak mellett Medvegyev ellen dolgozik az is, hogy a romló szociális helyzet miatt bűnbakká vált a társadalom szemében. A miniszterelnök távozása tehát a levegőben lóg, de figyelembe kell venni azt is, hogy Putyin nyomás alatt soha nem menti fel embereit. A valamikori utódlásról azonban Medvegyev végleg lemondhat, s jövőre, jó eséllyel az elnökválasztás előtt vagy után valószínűleg távozik a kormány éléről is.
Az elmúlt napok eseményeiből mindenesetre kiviláglik, hogy a kampány közeledtével egyre forróbb a hangulat Oroszországban, s megtörni látszik a 2014-ben kialakult úgynevezett krími konszenzus. Mint Alekszej Szinyelnyikov politológus a Rosbalt.ru-nak nyilatkozva rámutatott, az utcán is feszültebb a helyzet, hiszen az egyik oldalon megjelenik az elmúlt tíz évben lefagyasztott s a mostani „olvadással” felszínre törő felgyülemlett elégedetlenség, míg a másikon ott vannak azok, akik a zöld fertőtlenítő nyelvén értenek. Az ilyen nyílt konfliktusokkal egyre gyakrabban lehet számolni, hiszen most minden mozgásban van.
Ezt a társadalomban érezhető pezsgést látja Jevgenyij Mincsenko is, s a politikai elemző szerint a helyzetet most Medvegyev mögött még az évtized elején felállt úgynevezett koalíció szétesése mellett a „szilovikok” hatalmának imázsjavító visszafogása jellemzi. A kampánytanácsadó rámutat arra is, hogy az elit fokozott érdeklődéssel várja Alekszej Kudrin gazdasági programjának bemutatását, ami irányadó lehet az elnökválasztási kampányra is, s kormányzati, valamint kormányzói szinten folytatódni fog a már tavaly megkezdett megújulás, a hatalom körein belüli átrendeződés.