Reggel 7 óra van, hajléktalanok ébredeznek minden második kapualjban, páran már a nyitott kávézók és boltok bejáratánál esedeznek alamizsnáért. Napközben megtelnek a terek karkötőárusokkal; sok a galambcsalogató és a rózsaárus is. A hely, ahol ez a kép vár minket, Olaszország legfejlettebb és leggazdagabb városa, Milánó, a szereplők nagy része pedig bevándorló. Buszon, kávézókban, de még az uszodák öltözőjében is arról beszélgetnek, vitatkoznak az emberek, mennyire lehetetlenné vált a helyzet az utóbbi években. Bár az olaszok többsége tisztában van vele, hogy fontos lenne lehetőséget adni a bevándorlóknak, mert korábban az olaszok közül is rengetegen emigráltak, azt is hozzáteszik, hogy az ország jelenlegi állapotában nem lehet kezelni a helyzetet.
Az olasz gazdaság más európai fejlett országokhoz képest még nem tudott visszatérni arra a fejlődési szintre, ahol a 2008-as gazdasági válság előtt állt. Franciaország és Németország már 2011-ben behozta a lemaradást, és azóta előbbi négy, utóbbi nyolc százalékkal növelte GDP-jét. Ehhez képest Olaszország hét százalékkal van elmaradva a GDP 2008 eleji szintjétől, és 2017-re is csak 0,8 százalékos emelkedést vár az IMF, a legalacsonyabbat a fejlett gazdaságok között. Ráadásul a 11,9 százalékon álló munkanélküliségi ráta a negyedik legmagasabb az eurózónában. Ilyen viszonyok közepette nemcsak a bevándorlók nem találnak munkát, de egyre több olasz is kénytelen külföldön keresgélni: csak 2015-ben majdnem 108 ezren próbáltak az országon kívül boldogulni. Közben csak húsvét hétvégéjén újabb 8300 bevándorlót mentettek ki Szicília partjainál. Ez az egyik legnagyobb áradat eddig idén. Ne felejtsük el, hogy még csak április van, a hajók, illetve inkább gumicsónakok nagy része majd a nyári hónapokban érkezik. Ma már megelőzve Görögországot Olaszország fogadja be a legtöbb bevándorlót: 2015-ben 153 ezren, 2016-ban összesen 181 ezren érkeztek Európába csak ebből az irányból. A számok hatalmas mértékben növekednek, és egyelőre sem az európai, sem az olasz régiós kvótarendszer nem működik. A bevándorlók túlnyomó többsége férfi, de ma már egyre több nő és gyermek jön. Az olasz partokhoz elsősorban Líbián keresztül jutnak el az afrikai országokból (Nigéria, Eritrea, Elefántcsontpart, Szenegál, Szudán). A kultúrájukban és nyelvükben nagyon különböző népcsoportok integrációja is nehezebb, mint például a volt olasz gyarmat Albániából érkezettek vagy a nyelvükben hasonló román vendégmunkások beilleszkedése volt. Szomorú példa erre az a tragédia, ami egy északkeleti olasz kistelepülésen, Malintradában történt. A helyi fogadós átalakította szobáit, hogy alkalmasak legyenek menekültek befogadására, ahogy arról a helyi önkormányzattal megállapodott. Ám a lakosok olyannyira nem tudták elfogadni a migránsok betelepítését, hogy folyamatosan inzultálták a fogadóst, aki egy idő után nem bírta tovább, és véget vetett az életének.
A migráció hatásosabb kezelése egyre sürgetőbb, és persze a választások előtt álló Olaszországban is hangsúlyos téma. Minden egyes hajó érkezése, minden bevándorlókkal kapcsolatos hír pedig bevándorlásellenes pártok malmára hajtja a vizet. Nem véletlen, hogy az euroszkeptikus 5 Csillag Mozgalom ismét erősödött, és jelenleg 28 százalékával az első helyen áll a felmérésekben, igaz, 26 százalékkal a jelenleg kormányzó balközép Demokrata Párt alig van csak lemaradva. A harmadik helyre még befut 13,5 százalékkal a szélsőjobboldali Északi Liga, a többiek azonban a 10 százalékot sem érik el.
Migrációról, az eurózónából való kilépésről és a vagyonadó bevezetéséről is szó volt Matteo Renzi, Andrea Orlando és Michele Emiliano az olasz Demokrata Párt (PD) főtitkár-jelöltjei szerda esti televíziós vitáján; Matteo Renzi kijelentette, Európának változtatnia kell migrációs politikáján, hogy mások ne olasz pénzből húzzanak fel falakat. A római balközép kormánykoalíciót vezető PD élére pályázó politikusok a SkyTg24 olasz hírtelevízión válaszoltak újságírók és nézők kérdéseire. A tévévita megelőzte a PD vasárnapi főtitkár-választását, amelyen a párt választói döntenek Matteo Renzi, Andrea Orlando és Michele Emiliano között.
Michele Emiliano szükségesnek nevezte az Olaszországba érkező migrációt kiemelve, hogy a dél-olaszországi mezőgazdaság számára elengedhetetlen a külföldi munkaerő. Törvényes migráció kell, azt kell befogadni, aki dolgozni akar - mondta Michele Emiliano. Andrea Orlando szerint az érkező migránsokat mindenekelőtt integrálni kell. Matteo Renzi elutasította a Földközi-tengeren emberek életét mentő nem kormányzati szervezetekkel (NGO) szembeni vádakat, miszerint egyes NGO-k együttműködnek az embercsempészekkel. Kijelentette, az embercsempészek, nem az NGO-k ellen kell fellépni. A volt olasz miniszterelnök az európai migrációs politika módosítását sürgette hangoztatva, hogy Európának Afrikában is változtatnia kell politikáján. Hangoztatta, véget kell vetni annak, hogy az EU-ban mások \"a mi pénzünkből húzzanak fel falakat\". Matteo Renzi korábban is többször ismételt véleményére utalt, miszerint a közép-kelet-európai tagállamoktól meg kell vonni a közösségi forrásokat, ha \"falakat\" emelnek.
Renzi őrültségnek nevezte a kilépést az euróövezetből, amelyet az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) szorgalmaz. Nemet mondott a vagyonadó bevezetésére is, amelyet Orlando és Emiliano is támogatott. Michele Emiliano elutasított egy esetleges nagykoalíciót a következő olasz parlamenti választások után, Matteo Renzi ezt nem zárta ki.
Vasárnap a PD szavazói és szimpatizánsai szavaznak a párt főtitkáráról. A balközép párt 2007-es megalakulása óta saját választóira bízza a főtitkár vagy a miniszterelnök-jelölt személyének kiválasztását. Előrejelzések Matteo Renzi jelentős előnyét mutatják a két kihívóval szemben, de a vasárnapi szavazás legnagyobb tétje a részvétel lesz. A támogatottságából fokozatosan veszítő PD nehezen tud majd 2,8 millió embert az urnákhoz csalogatni, ahogyan az 2013-ban történt, amikor Matteo Renzit választották meg főtitkárának. (MTI)