Orbánt elemezte a BBC

Róna Péter szerint nem csoda, hogy Orbánt olyan politikusokkal veszik egy kalap alá, mint Erdogan és Putyin.

Győr Ágnes
2017. 04. 21. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Orbán legnagyobb bűne, hogy lebontotta a normálisan működő állam kereteit” – véli Róna Péter. A közgazdász erről a minap a BBC közel egyórás, a magyar miniszterelnök kormányzását elemző műsorában beszélt. Úgy látja, a kormányfőnek nincs semmilyen víziója Magyarország jövőjével kapcsolatban, ilyesmivel ugyanis csak a saját magára, pártjára és közeli körére rendelkezik. Róna a műsorvezető felvetésére egyébként egyetértett azokkal, akik a miniszterelnököt az alternatív jobboldal (alt-right) nevű „szélsőséges” politikai irányzat nemzetközi szellemi atyának tekintik, s mivel véleménye szerint Orbán Viktor nem tiszteli egyáltalán a demokratikus eljárásokat, nem csoda, hogy olyanokkal sorolják egy csoportba, mint Recep Tayyip Erdogan török államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök.

Rónáéval szemben szinte minden ponton szögesen ellentétes álláspontot fogalmazott meg Schöpflin György. A Fidesz európai parlamenti képviselője, aki szintén vendége volt a műsornak, nyomatékosította, hogy Orbán fantasztikus politikus, nagyszerű stratégiai vízióval, melyet képes szavakba önteni. Noha megosztó személyiség, olyan politikus, aki szerinte nagybetűkkel beleírta magát a történelemkönyvekbe. A CEU-val kapcsolatban az EP-képviselő egyébként beismerte, saját maga is inkább amellett van, hogy az egyetem Budapesten maradjon, ugyanakkor nyomatékosította, hogy szerinte az a hangnem, amelyet az ügyben többek közt az intézmény rektora használ, egyáltalán nem segít abban, hogy megoldás szülessen.

A műsorában harmadik vendégként a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke is jelen volt. Pardavi Márta elsősorban a migránsok emberi jogainak megsértéséről és a civil szervezetek ellehetetlenítésére tett kíséreltekről beszélt az Orbán-kormány részéről. Előkerült Soros György szerepe is. A műsorvezető felidézte, hogy az Egyesült Államokban is sokan vannak, akik úgy látják, hogy az üzletember a pénzén keresztül befolyásolja egyes országok belpolitikáját. Pardavi Márta elismerte, hogy az általa képviselt szervezet szintén kap egyebek közt a Soros György által alapított Open Society Foundationtől is pénzt, ugyanakkor idézte a műsorban egy bejátszás elejéig szintén megszólaltatott Kovács Zoltán kormányszóvivőt, aki kikérte magának, hogy bárki is azt állítsa, csak azért, mert maga is a CEU-n végzett, eladta a lelkét Soros Györgynek. Pardavi szerint ez az ő esetükben sincsen másként.

A műsorban Kovács mellett szintén bejátszották egy Michael Ignatieff, a CEU rektorának nyilatkozatát, aki azt állította, az egyetemmel nem az a kormány baja, hogy liberális, hanem az, hogy szabad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.