Megakadályozhatta volna Oroszország a beszláni tragédiát, melynek során több mint 330 ember – köztük 184 gyermek – vesztette életét – mondta ki az Emberi Jogok Európai Bírósága.
2004. szeptember 3-án a beszláni iskola tornatermében bekövetkezett három robbanás után az orosz különleges egységek megrohamozták az épületet, ahol Csecsenföld függetlenségét követelő fegyveresek korábban több mint 1000 embert, köztük gyerekeket ejtettek túszul. A túlélők szerint az orosz csapatok túlzottan erőszakosak voltak.
Egy évvel később a beszlani anyák küldöttsége járt az orosz elnöknél: szerintük Putyint félretájékoztatták arról, hogy miképp kezelte a tragédiát és az azt követő vizsgálatot az orosz kormány. Az elnök ezután felszólította az ügyészséget, hogy a helyszínen ellenőrizzék azokat az információkat, amelyeket a tragédia során meghalt gyerekek szülei adtak át az orosz elnöknek.
A később Moszkva által indított vizsgálat megakadt, és több mint 400 ember fordult az Emberi Jogok Európai Bíróságához az ügyben. Itt kimondták: Moszkvának elegendő konkrét információja volt arra vonatkozóan, hogy támadást terveznek a térségben, ám nem hozta meg a kellő intézkedéseket, hogy megakadályozza azt – írja a BBC.
Oroszországnak 3 millió euró kártérítést kell fizetnie az áldozatok hozzátartozóinak. A Kreml szóvivője „elfogadhatatlannak” nevezte a bíróság döntését – teszi hozzá az Independent.