Paraguayi tüntetés: kirúgták a belügyminisztert és a rendőrfőnököt

A fővárosban és több településen szombat hajnalban is folytatódtak a zavargások.

MN
2017. 04. 02. 6:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnöki hivatal szűkszavú közleményében tájékoztatott a leváltásokról, és tudatta, hogy Horacio Cartes államfő a pénteki események miatt menesztette mindkettejüket.

Pénteken tüntetők megostromolták és felgyújtották a paraguayi parlament épületét, miután a szenátus olyan alkotmánymódosítást szavazott meg, amely lehetővé tenné Cartesnek és elődjeinek, hogy újra indulhassanak az elnökválasztáson.

Már a szenátusi szavazás előtt tüntetők vonultak a kongresszus épülete elé, tiltakozva az alkotmánymódosítás ellen, és összecsaptak a rohamrendőrökkel, akik vízágyúkat és gumilövedékeket vetettek be ellenük. A tiltakozók betörték a parlament ablakait, gumiabroncsokat égettek, és lebontották az épületet körülvevő kerítés egyes részeit, kormányzati épületeket és boltokat rongáltak meg.

A Guardian azt írta, a tüntetők – áttörve a rendőrségi sorfalat – bejutottak az épület első emeletére, ahol bútorokat és papírokat gyújtottak fel.

A tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a tüzet, miután a tüntetők péntek késő éjszaka távoztak a helyszínről. Egy 25 éves fiatalember életét gumilövedék oltotta ki. A helyi média szerint a rendbontásokban több politikus és újságíró is megsérült, köztük van a kongresszus elnöke és néhány ellenzéki képviselő. Tadeo Rojas leváltott belügyminiszter szerint rendőrök is megsérültek.

A férfi halála újabb tiltakozási hullámot váltott ki, a fővárosban és számos településen szombat hajnalban is folytatódtak a zavargások.

Hírügynökségi jelentések szerint a rendőrség mintegy kétszáz embert vett őrizetbe.

Az 1992-ben, három évvel a brutális diktatúra leverése után elfogadott és azóta hatályos alkotmány nem teszi lehetővé a hivatalban lévő elnök újraválasztását. Ezen változtatna a szenátus által most elfogadott alkotmánymódosítás, amennyiben megszavazza az alsóház is – ahol ugyancsak erős támogatottságot élvez az indítvány –, majd népszavazáson is jóváhagyják.

Az alkotmánymódosítás ellenzői szerint az alaptörvény módosítása gyöngíteni fogja a demokratikus intézményrendszert. Egyes ellenzéki szenátorok törvénytelennek tartják a pénteki szavazást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.