A terrorveszélyen túl a hatóságok a politikai szélsőségesek esetleges rendbontására is felkészülnek az április 23-án esedékes első és a május 7-i második fordulóban.
„Semmilyen veszély nem zárható ki. Az a célunk, hogy szabadon és nyugalomban lehessen megtartani a választásokat” – mondta a belügyminiszter.
Matthias Fekl szerint a terrorfenyegetettség továbbra is „állandó és magas szintű, ahogy azt a Londonban, Stockholmban és máshol történt merényletek sorozata bizonyítja”. Elmondta, hogy márciusban „19 terrorelhárítási előállítást” foganatosítottak országszerte.
Franciaországban a 2015. novemberi párizsi iszlamista merényletsorozat óta – amelyben 130-an veszítették életüket, és több mint háromszázan megsebesültek – rendkívüli állapot van érvényben, amely különleges jogköröket biztosít a rendőrségnek azokkal szemben, akiknél felmerül a közrend megzavarásának gyanúja.
A mintegy 67 ezer választókörzet biztosítására több mint 50 ezer rendőrt és csendőrt mozgósít a belügyminiszter a jelenleg is járőröző mintegy hétezer katona mellett.
A Le Journal du Dimanche értesülése szerint a titkosszolgálatok konkrét fenyegetésekre figyelmeztették a legfőbb elnökjelölteket, ezek a politikusok személyes biztonságát és a kampányszékhelyeket is érintették. A jelöltek védelmét ellátó biztonsági szervek részletes tájékoztatást kaptak a fenyegetésekről.
A maximális terrorveszélyt bizonyítja a belügyminiszter szerint, hogy Francois Fillon konzervatív jelölt egyik kampányrendezvénye április 14-én a dél-franciaországi Montpellier-ben kiemelt biztosítást kapott, az elitalakulatok egyik kommandós egysége és mesterlövészek is jelen voltak a nagygyűlés körül.
Emmanuel Macron centrista jelölt kampánystábja azt nyilatkozta a lapnak, hogy a rendőri készültséget a kampányközpontban is megerősítették.
A lap azon feltételezésére, hogy Marine Le Pen, a radikális jobboldali Nemzeti Front elnökének esetleges továbbjutása a második fordulóba utcai megmozdulásokat válthat ki, a belügyminiszter elmondta: „Bárhogy alakul is, a köztársaság nem fogja tűrni a közrend megzavarását. Bármelyik politikai oldal szélsőségeseinél lehetségesek rendzavarások. De számítunk a jelentős őszinte állampolgári megmozdulásokra is, s azok zavartalan lefolyását is biztosítanunk kell” – tette hozzá.