Az Európai Unió országainak társadalmi mobilitását vizsgálta az Eurofound most nyilvánosságra hozott tanulmánya, ami alapján a magyar társadalom ezen a területen utolsó a huszonnyolc tagállam közül – írja a Hvg.hu. Az átfogó felmérésben főleg 2002 és 2010 közötti adatokat használtak, de az elmúlt évek tendenciáit is számításba vették: elsősorban azt figyelték, hogy a vizsgálatban részt vevő személyek képesek-e magasabb társadalmi pozícióba kerülni.
A tanulmány megállapításai szerint a magyar férfiak alig tíz, a magyar nők alig húsz százaléka tudott előre lépni a vizsgált időszakban. Kitérnek arra is, hogy Magyarországon a legkisebb az esélye annak, hogy egy gyerek a szüleiénél jobb munkahelyet fog találni. Magyarország kapcsán kiemelték még azt, hogy a középosztály a válság miatt tovább zsugorodott, és hogy sokan nem férnek hozzá a minőségi egészségügyi ellátáshoz.
A sereghajtók között feltűnik egyébként Bulgária, az Egyesült Királyság és Franciaország is, viszont a tanulmány leszögezi, hogy a szerény helyezésnek különböző okai vannak: míg a két nyugat-európai államban lezajlott a modernizáció, addig Bulgáriában és Magyarországon stagnálni látszik. Régiónkból Szlovákia is a hátsó régióban, de az EU-átlag fölött található, Csehország a középmezőnyben, Lengyelország pedig a dobogón Ciprussal és Görögországgal együtt.