Szerbiában is Sorossal sorozzák a tüntetőket

Egy szerbiai CEU-s hallgató szerint Slobodan Milosevic ugyanígy próbálta lejáratni a tüntetőket.

MN
2017. 04. 12. 14:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Soros György, a hírhedt amerikai milliárdos, az úgynevezett színes forradalmak finanszírozója, aki a líbiai, a szíriai, az ukrajnai háború, illetve legújabban a macedóniai krízis mögött áll, felkérte a bérenceit Szerbiában, hogy mindenáron teremtsenek káoszt Belgrádban és más nagyobb városokban! A »spontán forradalom« finanszírozására több mint 10 millió dollárt különített el!” – ezekkel a hangzatos vádakkal állt elő a múlt héten az Informer nevű szerbiai bulvárlap, amit azóta számos szerbiai kormánypárti sajtótermék átvett.

Az Informer szerint az orosz titkosszolgálat már hét nappal a szerbiai tüntetések előtt figyelmeztette a szerbiai biztonsági szolgálatokat, hogy „külföldi ügynökök” és „Soros bérencei” megpróbálnak előidézni egy választás utáni krízist, melyben ellenzéki vezetők, az úgynevezett független értelmiségiek és újságírók a Nyugat felügyelete alatt olyan atmoszférát próbálnak majd teremteni, ahol a elkerülhetetlenek lesznek a konfliktusok.

Ezek a vádak azután láttak napvilágot, hogy az április 2-i szerbiai elnökválasztáson Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök megszerezte a szavazatok 55 százalékát, majd ennek nyomán diáktüntetések kezdődtek az ország több városában. A napjainkban is zajló tüntetéseken többek között azt követelik, hogy ismételjék meg a voksolást, mert az tisztességtelen feltételek mellett zajlott, szavazatlopások történtek, és Vucic diktatúrát vezet be Szerbiában. Azt is kérik, hogy oszlassák fel a választási bizottságot, váltsák le a szerbiai közszolgálati televízió, valamint a médiahatóság vezetőit, mert megengedték, hogy szinte kizárólag Vucic uralja a sajtót, és mondjon le Maja Gojkovic házelnök, mert berekesztette a parlament üléseit a választási kampány idejére, így nem hagyott teret az ellenzék megszólalásainak.

Habár a tiltakozók azt állítják, spontán szerveződtek, a hivatalos szervek szerint a tüntetések mögött a választáson rosszul szereplő ellenzék áll. Sőt a szerb parlament biztonsági szolgálatokat ellenőrző bizottságának tagja, Vladimir Djukanovic még ennél is tovább ment: szerinte esélytelen, hogy egyszerre 15 városban szerveződjön spontán tüntetés, mindezt egy „londoni szolgálat szinkronizálta és ellenőrizte”.

Kísértetiesen hasonlít ezekre a mondatokra Németh Szilárd, a Fidesz elnökének megszólalása is, aki szerint a Közép-európai Egyetem (CEU) melletti vasárnap délutáni tüntetést a Soros György üzletember által pénzelt és irányított ügynökszervezetek „gründolták” azért, mert a Fidesz-frakció benyújtotta a külföldről támogatott „ügynökszervezetek” átláthatóságáról szóló törvényt. Hozzátette: a Soros György által aktívan támogatott szervezetek mintegy két éve folyamatosan támadják a magyar kormányt, aminek célja, hogy „a határvédelmet szétzilálják, az illegális bevándorlók szabad bejutását kikényszerítsék”, emellett „nyíltan a magyar törvények megsértésére buzdítanak”.

Honnan ez a hasonlóság a szerb média és a magyar kormány retorikájában? Ezt a kérdést tettük fel Konstantin Novakovic szerb történésznek, aki jelenleg a CEU-n tanul, és a belgrádi demonstrációknak is szemtanúja volt. A történész emlékeztetett: Szerbiában a kilencvenes években ugyanezt a retorikát használta Slobodan Milosevic is, ebben nincs semmiféle különbség. Novakovic – aki az 1996–1997-es szerbiai diáktüntetéseken is részt vett elsőéves egyetemistaként – szerint Milosevicéknek akkor szintén nem volt semmiféle bizonyítékuk arra, hogy a tüntetéseket Sorosék szervezik. A helyzet viszont ma annyiban különbözik, hogy a kilencvenes években még léteztek független televízió- és rádiócsatornák, ma azonban gyakorlatilag a teljes média a hatalmon lévő Szerb Haladó Párt szolgálatában áll, az olyan bulvártermékek pedig, mint az Informer és a Pink a hatalom igazi, piszkos arcát testesítik meg.

Novakovic szerint mostanra nyilvánvalóvá vált, hogy mind a szerb, mind pedig a magyar kormánynak az a célja, hogy elnyomják a kritikai gondolkodást. A szakember úgy látja, a tüntetések is hasonlóan alakultak, így először a diákok kezdtek demonstrálni, majd a lakosság is melléjük állt. „Közös ezekben a tüntetésekben, hogy más polgárokat is mozgósítsanak, hogy keljenek fel a tekintélyelvű rezsim ellen, ami mind a szerbiai, mind pedig a magyar kormányt jellemzi” – fogalmazott a történész.

Kérdésünkre, hogy miért pont Soros Györggyel jöttek most elő Magyarországon és Szerbiában, Novakovic elmondta: Milosevic és Vucic propagandagépezete Sorost az „államellenes tevékenység” szinonimájává tette a kormányhű sajtón keresztül a lakosság tájékozatlan és képzetlen részének. Szerinte mindez annak a jele, hogy Vucic megijedt, hiszen semmi köze nincs a valóságnak ahhoz, hogy Soros áll a tüntetések mögött. Novakovic szerint Magyarország esetében szintén arról lehet szó, hogy a kormány fél a tüntetőktől, hiszen a CEU-t „Soros egyetemeként” említi a kormánypárti sajtó, a héten rendőrök hatoltak be egy tüntető lakásába, és szintén „külföldi bérencezik” a demonstrálókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.