Továbbra sem alakíthatnak kormányt a macedón szocdemek

Nem kívánja megváltoztatni álláspontját Gjorge Ivanov elnök, pedig Donald Tusk erre kérte.

MTI
2017. 04. 03. 19:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tusk csak azért utazott Szkopjéba hétfőn, hogy megpróbálja meggyőzni a macedón államfőt, változtassa meg korábbi döntését, és adja a kormányalakítás jogát Zoran Zaevnek, a Macedóniai Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) elnökének.

A macedón sajtó beszámolója szerint az Európai Tanács elnöke arra kérte a macedón vezetőket, hagyjanak fel az ellenségeskedéssel, hogy felállhasson az új kormány, és a balkáni ország kilábalhasson az évek óta tartó belpolitikai válságból, amely már a macedón többség és az albán kisebbség közti feszültségeket is újraélesztette.

Donald Tusk felhívta a figyelmet arra, hogy az elhúzódó válság lassítja, illetve gátolja Macedónia euroatlanti integrációját, ezért mihamarabb megoldást kell rá találni.

Gjorge Ivanov azonban leszögezte: nem változtatja meg döntését, annak ugyanis negatív következményei lennének.

Macedóniában decemberben tartottak előre hozott parlamenti választást, amelytől a válság megoldását remélték, ám kormányt azóta sem tudtak alakítani. A legtöbb szavazatot ugyan a Nikola Gruevszki vezette jobboldali Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) kapta, ám Gruevszki nem tudott kormányt alakítani. Ezt követően Gjorge Ivanov államfő kijelentette: azt bízza meg kormányalakítással, aki hamarabb tudja bizonyítani, hogy megvan a szükséges támogatottsága. Annak ellenére azonban, hogy Zoran Zaev támogatói aláírásokkal bizonyította, a 120 fős törvényhozás 67 tagja áll mellette, Ivanov nem hajlandó őt kormányalakítással megbízni, mert azt állítja, hogy a szociáldemokraták megállapodása az albán kisebbségi pártokkal veszélyezteti az ország függetlenségét és egységét. A lakosság egyharmadát kitevő albán kisebbség támogatása nélkül egyik oldal sem tud kormányt alakítani, így mindenképpen megállapodásra kell jutniuk a feleknek. Gruevszki szerint a megoldás az lenne, ha ismét előre hozott választást tartanának.

Gjorge Ivanov hétfőn leszögezte: az a kormány, amelyet zsarolnak, csakis gyenge és rövid életű lehet. Szerinte a pártoknak az európai reformokkal kellene foglalkozniuk, nem pedig olyan ügyekkel, amelyek veszélyeztetik Macedónia függetlenségét. Ivanov – és a jobboldal – szerint ugyanis az albán kisebbségi pártok nyelvhasználatra, valamint a zászló, a himnusz és a címer megváltoztatására vonatkozó javaslatai Albániától tennék függővé Macedóniát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.