Túl hamar jön az előre hozott választás a UKIP-nak

A toryk kifogták a szelet a brexit barátainak vitorlájából, a párt képtelen újradefiniálni magát.

Földi Bence
2017. 04. 21. 15:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örömét fejezte ki Paul Nuttall, a brexit kivívásában kulcsszerepet vállaló Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) elnöke azt követően, hogy Theresa May brit miniszterelnök előre hozott választások kiírását kezdeményezte. Az azóta az alsóház által meg is szavazott, június 8-i eseményt ugyanakkor cinikus lépésnek is nevezte, amely a Munkáspárt gyengeségére apellál. Jelenleg valóban úgy fest, hogy a választás a Konzervatív Pártnak kedvezhet leginkább, miközben a baloldal ereje tovább csökkenhet az Egyesült Királyságban. De mi a helyzet a brexitnépszavazás „sikerével” ügyét vesztett párttal, a UKIP-pel, amelynek elnöke szerint az Európai Unió elhagyására szavazók nyugodt szívvel voksolhatnak rájuk?

A UKIP legfőbb gondja, hogy a brexitnépszavazás, valamint a népakaratra hallgató, kilépési folyamatot elindító tory kormányzat kifogta a szelet a vitorlájából. Egyes elemzések szerint a UKIP szavazói közül egyre többen fordultak a brexit ügyében cselekvőképes Konzervatív Párt felé. Ráadásul nemcsak a szavazóbázist, hanem politikusait is elveszíti a UKIP a torykkal szemben. Diane James, Nuttall közvetlen elődje is elhagyta a pártot tavaly novemberben azt követően, hogy összesen 18 napig volt elnök. Április elején pedig már arról beszélt, hogy azon gondolkodik, elinduljon-e tory színekben. A UKIP egyetlen alsóházi képviselője, Douglas Carswell is elhagyta a pártot a múlt hónapban, ráadásul tegnap azt is bejelentette, hogy nem indul újra körzetében, Clactonban.

A botrányok sújtotta párt vezetője, Paul Nuttall megpróbált erőt mutatni, ezért részt vett a Stoke-on-Trent Central választókerületben rendezett, február 23-i időközi választáson. A kampány során azonban fény derült egy nagyobb hazugságára, ezért végül a munkáspárti jelölttől 2600 szavazattal lemaradva a második helyen végzett. Ráadásul mindössze száznál is kevesebb vokssal kapott többet, mint tory ellenfele.

Ismertség tekintetében a párt politikusai közül a UKIP egykori elnöke, a tévés politikai kommentátornak állt EP-képviselő, Nigel Farage áll a legjobban, ám ő tegnap Nuttallt „kóstolgatta”. Szerinte a párt vezetőjének hat hete van arra, hogy bizonyítsa, alkalmas a feladatra. Arról egyelőre egyébként nem döntött, ő maga nyolcadik alkalommal is nekifut-e az alsóházi képviselői székért folytatott versenynek. Mindenesetre ha elindulok, nyerni fogok – jelentette ki a rá jellemző megingathatatlan magabiztossággal a BBC Radio 4-nak. Nuttall korábban azt mondta, reméli, hogy Farage is megméreti magát.

A UKIP egyébként a teljes népesség 11 százalékának bizalmát élvezi, ez egy százalékkal több, mint a Liberális Demokrata Párt támogatottsága. A párt egyetlen esélye az lehet, ha választási programjában a toryk nem foglalnak állást egyértelműen a „kemény brexit” (azaz az unió teljes elhagyása) mellett, ekkor ugyanis a UKIP hangosan kritizálhatja a kilépést elmismásoló kormányzatot. Erre egyébként van esély, mindazonáltal a UKIP számára túl hamar jött az előre hozott választás, mivel még nem tudták rendezni soraikat a párt történetében is sorsfordító referendum után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.