Újraindul a monitoringeljárás Törökországgal szemben

Újrakezdi Törökország ellenőrzését az Európa Tanács – a magyar kormány nem örül a döntésnek, és erre jó oka lehet.

MN
2017. 04. 25. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése kedden úgy döntött, hogy újra nyitja a monitoring eljárást Törökországgal szemben.

Az ET döntését megelőzte, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök április 19-én – egy nappal a hatalmát kiteljesítő népszavazás eredményhirdetése után – már arról beszélt, hogy visszaállítanák a halálbüntetést: újabb népszavazást írnának ki a témában, illetve népszavazással döntenének Törökország uniós csatlakozási szándékairól is. 

Erdogan felvetésével kapcsolatban gyorsan reagált a strasbourgi székhelyű tanács: Yves Cruchten, az ET Parlamenti Közgyűlésének jelentéstevője figyelmeztetett, hogy a halálbüntetés esetleges visszaállítása Törökországban összeegyeztethetetlen lenne az ország tagságával – az Európa Tanács negyvenhét tagországának egyikében sincs halálbüntetés, a szankció elutasítása pedig alapvető elve a nemzetközi szervezetnek.

A magyar kormány ugyanakkor ellenezte a monitoringeljárás újraélesítését: Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke egész Magyarország nevében nevezte megfontolatlannak az április 25-i határozatot, az ugyanis szerinte „hátráltatja és kockáztatja a meglévő és gyümölcsöző együttműködést nemcsak Törökország és az Európa Tanács, hanem Ankara és az Európai Unió között is” – idézi szavait az MTI.

Némerth úgy látja, a jelenleg is érvényes posztmonitoring eljárás keretein belül is lehetőség van arra, hogy az ET eredményesen lépjen fel Törökországgal szemben a halálbüntetés bevezetése ellen és a politikai foglyok szabadon bocsátása érdekében. Hozzátette: a döntés nem veszi figyelembe, hogy milyen fontos stabilizáló szerepet tölt be Törökország a régióban, az európai és a nemzetközi politikában.

A kormányzati rosszallás ugyanakkor betudható annak is, hogy 2013-ban éppen orosz és török támogatással tudták elkerülni, hogy az Európa Tanács monitoringeljárást indítson Magyarország ellen a jogállamiság aggasztó hazai helyzete miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.