„A nyugati média portréja a magyar vezetőről mint a demokrácia ellenségéről és mint antiszemitáról nem csak rejtélyes, de gusztustalan is” – írja a The Guardian oldalán Tibor Fischer magyar származású brit író, aki szerint Bécstől nyugatra egyszerűen nem értik mindazt, ami Magyarországon történik.
Fischer ’56-os menekültek gyermekeként született, 1992-es regénye, az 50-es évek Magyarországán játszódó A béka segge alatt hozta meg számára az ismertséget. Most azt írja: Orbán az „illiberális demokrácia kifejezéssel vonta magára sokak haragját, de ő ebből a demokráciát hangsúlyozná. Azt is megjegyzi, hogy a „liberális” kifejezés a mai magyar politikában nem azonos a „civilizált” vagy a „felvilágosodott” szavakkal.
„Mindig érdekesnek találom, ha olyan emberek, akik nem beszélnek magyarul, feljogosítva érzik magukat, hogy azzal vádolják Orbánt, hogy elhallgattatja a médiát” – írja Fischer, aki szerint igenis van plurális és kritikus média Magyarországon. Példaként azt írja, hogy ha érdekli, mi történik itt, az Index.hu-t olvassa, amely kiegyensúlyozott, bár élvezi, ha szurkálhatja a kormányt. Ha pedig szórakoztató, bulváros tartalomra vágyik, a 444.hu-t olvassa.
Orbánnal szemben a másik vád a menekültválság kezelése, a menedékkérők őrizetbe vétele. Ez Fischer szerint sem ideális megoldás, de legalább a magyar kormány csinál valamit, ellentétben az EU-val, amely csak üldögél a seggén. Menekültek fiaként úgy véli, a szülei 1956-ban nem panaszkodtak volna, ha biztonságot és rendszeres étkezést kapnak Nagy-Britanniában, hanem azt mondták volna: köszönöm.
A legundorítóbbnak Fischer az antiszemitizmus vádját találja, amely abból indul ki, hogy a kormány jelenlegi főellensége, Soros György zsidó származású. Ezzel szemben az író azt hozza fel, hogy az Orbán-kormány vezette be az iskolákban a holokauszt oktatását, tette büntethetővé a holokauszt tagadását (ez nem igaz, mert még a Bajnai-kormány alatt foglalták törvénybe - a szerk.), vagy kapott finanszírozást a Saul fia című Oscar-díjas film.
Fischer a kormányzati kommunikációnak megfelelően írja le a CEU-ügyet is, és lényegében az egyetemet szólítja fel, hogy tartsa be a törvényt. Ha pedig ez nem tetszik valakinek, akkor mindenki szavazhat jövőre Orbán ellen – zárja véleménycikkét a magyar származású író.