Virágvasárnapi merényletek az egyiptomi koptok ellen

44 halottat követelt az Iszlám Állam robbantása Egyiptomban. Virágvasárnapi kopt miséken csaptak le.

Kuthi Áron
2017. 04. 09. 21:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tizenöt halott a tantai kopt templomban történt bombarobbantásban. Fogadják őket ujjongva a mennyei Jeruzsálemben, úgy, mint Krisztust” – így adott hírt Twitter-fiókján egy nagy-britanniai kopt keresztény médiaközpont a tegnapi egyiptomi merényletről. A Kairótól északra lévő városban lévő Szent György-templomban a virágvasárnapi mise alatt robbant pokolgép. Az első jelentések még csak tucatnyi halottról szóltak, számuk később már elérte a huszonhetet, a sebesültek pedig legalább ötvenen, egyes jelentések szerint hetvennyolcan vannak. A misén jelentések szerint több mint ezren tartózkodtak. A tantai merénylet után kisvártatva a tengerparti Alexandriában is bomba robbant a Szent Márk-templomnál, itt az első hírek szerint tizenegy, a Reuters hírügynökség szerint tizenhét ember, köztük három rendőr halt meg. Itt a sérültek száma ötvenhat. Tantában a templomban elhelyezett időzített bomba robbant, Alexandriában pedig öngyilkos merénylő hozta működésbe a szerkezetet. A templomban imádkozott II. Tavadrosz kopt pápa is. Az egyiptomi kormány terrorcselekménynek minősítette a történteket.

Az állami televízió szerint két személyt el is fogtak, akiket a tantai robbantással összefüggésben gyanúsítanak. Néhány órával a merényletek után az Iszlám Állam bejelentette, hogy vállalja a felelősséget a robbantásokért, és meg is nevezte az elkövetőket. Az egyiptomi elnök és számos vezető politikus elítélte a támadásokat.

Orbán Viktor kormányfő az elnöknek címzett részvétnyilvánító levélben azt írta: „Ennek a barbár cselekedetnek az volt a nyilvánvaló szándéka, hogy aláássa Egyiptom nemzeti egységét.”

A magyar kormány a leghatározottabban elítéli az egyiptomi terrorcselekményeket - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, rögtönzött sajtótájékoztatón. Szijjártó Péter hozzátette, Egyiptom továbbra is a 2-es biztonsági besorolásba tartozik, minden odautazótól azt kérik, ne mulassza el a konzuli regisztrációt. A miniszter az utazóktól fokozott óvatosságot kért. Szavai szerint aggodalomra ad okot, hogy újból keresztények ellen követték el a támadásokat. Kiemelte, az egyiptomi kormány nagyon komoly lépéseket tesz a terrorizmus ellen és a keresztény közösségek megvédésére, amiben továbbra is számíthat a magyar kormány támogatására. (MTI)

A 82 milliós ország tíz százalékát kivevő kopt keresztény közösség elleni támadás időzítését nem lehet véletlenként kezelni. A kairói Szent Péter kopt keresztény templomban tavaly december 11-én, advent második vasárnapján követtek el robbantást, amelyben huszonkilencen, főként nők vesztették életüket, és negyvenkilencen megsebesültek. Az adventi robbantásért is az Iszlám Állam vállalta a felelősséget. Az április Tanta városában különösen nyugtalan, az itteni rendőr-akadémia ellen elsején követtek el robbantásos merényletet, itt tizenhatan sérültek meg. Ezért a tettért a betiltott Muszlim Testvériség vállalta a felelősséget.

Ferenc pápa a vatikáni Szent Péter téren épp befejezte virágvasárnapi homíliáját, amikor az első hírek megérkeztek a tantai robbantásról. A katolikus egyházfő részvétét fejezte ki a koptoknak, és támogatásáról biztosította II. Tavadrosz kopt egyházvezetőt. Ferenc pápa idei első külföldi útja húsvét után éppen Egyiptomba vezet, április 28–29-én látogat az országba a kopt pápa és Abdel Fattáh asz-Szíszi egyiptomi elnök közös meghívására. A pápa az áldozatokért könyörgő imájában megemlékezett az elkövetőkről is, arra kérve Istent, térítse meg azok szívét, akik „a terrort, az erőszakot és a halált hirdetik, s azokét is, akik fegyvert gyártanak és velük kereskednek”. Az amerikai elnök, aki a közelmúltban fogadta hivatalában az egyiptomi államfőt, szintén sietett elítélni a támadásokat. „Nagyon bízom benne, hogy Szíszi elnök megfelelően kezeli a helyzetet” – írta Twitter-fiókján. 

A kopt keresztények elleni támadások korántsem korlátozódnak a Nílus-deltára. A Sínai-félszigeti El-Arís tengerparti települést idén februárban szinte kivétel nélkül elhagyták a koptok, miután több gyilkosságot is elkövettek a közösség tagjai ellen az Iszlám Állammal szövetséges fegyveres csoportok. Ez exodust indított meg a várostól nyugatra fekvő Iszmáilija városba. A közel száz hontalanná vált család sorsa a kormányban is aggodalmat váltott ki, sőt az egyiptomi német nagykövet terrorista támadásnak nevezte a kiűzésüket.

Madzsub Zveiri, a Katari Egyetem tanára szerint felvetődik az állami szervek felelőssége, különösen a hasonló, koptok ellen elkövetett támadások tükrében. A szakember a katari hírtelevíziónak, az Al-Dzsazírának úgy nyilatkozott, mindenképpen indokolt volna megerősíteni a biztonságot az egyházi ünnepek idején. Timothy Kaldas, a washingtoni központú Tahrír Közel-keleti Politikai Intézet munkatársa számos szakértővel egybehangzóan azon az állásponton van, hogy az ilyen támadások mesterségesen korbácsolják fel a vallások közötti feszültséget, ráadásul a vallási helyeket célzó bombatámadások a muszlim lakosság egy részében is félelmet kelthetnek.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma bejelentette, közvetlen segítséget ajánl a kopt közösségnek. A részvétnyilvánító közlemény felidézte, a tavaly december 11-én a kairói Szent Péter-templomban elkövetett robbantás után hazánk egészségügyi segítséget ajánlott fel, a sérültek közül két kopt nő utókezelése jelenleg is tart Magyarországon.

Három hónapra szóló rendkívüli állapotot hirdetett ki vasárnap Abdel-Fattáh esz-Szíszi a merényletek miatt. Az egyiptomi elnök hangsúlyozta, hogy a rendkívüli állapot bevezetésére az ország „védelme és megőrzése” érdekében van szükség. A televízióban is közvetített beszédében azt mondta: „a terroristákkal szembeni küzdelem hosszú és fájdalmas lesz”. Az egyiptomi alkotmány értelmében a rendkívüli állapot tényleges hatályba lépéséhez még a parlament jóváhagyása is szükséges. A törvényhozásban Szíszi elnök hívei vannak többségben. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.