Világszerte összehangolt kibertámadás-sorozatot hajtott végre a Shadow Brokers nevű hekkercsoport, sajtóértesülések szerint hetvennégy országban fertőztek meg számítógépeket az operációs rendszert leblokkoló WannaCry zsarolóvírus egy típusával.
A BBC által megszólaltatott biztonsági szakértők szerint a Wannacry egy féreg révén, letöltés útján települ a gépekre, a fertőzés után pedig 300 dollárt követel a felhasználótól a titkosítás (encrypt) feloldásáért – a le nem nyomozható Bitcoin rendszeren keresztül.
A hekkerek egyebek között Indiában, Kínában, Oroszországban, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban akcióztak, a legnagyobb károkat a brit – londoni, nottinghami, blackburni – kórházak szenvedték el, a hálózat lebénítása miatt több műtét is elmaradt, a nem sürgősségi esetek kezelését pedig ideiglenesen felfüggesztették.
A Shadow Brokers volt az a csoport, amely tavaly sikeresen szivárogtatott ki és lopott el informatikai fejlesztéseket az amerikai hírszerzéstől, vagyis az NSA-től.
A mostani támadáshoz egy olyan biztonsági rést használtak ki, amelyet a Microsoft már márciusban befoltozott, de sok gépen és hálózaton még nem a frissített verzió futott – ezek voltak igazán sérülékenyek a zsarolóvírus számára.
Bár a BBC szerint az Egyesült Államokból is érkeztek kibertámadásokról szóló jelentések, a Wall Street Journal úgy tudja, az USA egyelőre nem érintett, bár támadási kísérletek ott is történhettek.
Az amerikai lap - miután a hackerek a Microsoft Windows rendszerének sérülékenységét kihasználva intéznek támadásokat az informatikai rendszerek ellen - megszólaltatta a Microsoft szóvivőjét, aki azonban csak annyit mondott: tudják, mi zajlik, és tanulmányozzák a helyzetet.
Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) nem kívánta kommentálni a történteket, írja az MTI.
Az orosz informatikai cég, a Kaspersky Lab amerikai leányvállalatának képviselője a The Wall Street Journal megkeresésére leszögezte: jelenleg éppen Oroszország a legnagyobb elszenvedője a kibertámadásnak. Jakub Kroustek, a víruselhárító szoftvereket forgalmazó Avast cég egyik vezető informatikusa viszont azt közölte: az Avast szoftverei pénteken 57 ezer behatolási kísérletet védtek ki.