A fél világot letarolta a pénzt követelő zsarolóvírus

Több mint hetven országban csaptak le a vírussal dolgozó hekkerek, lebénítva brit kórházak hálózatát is.

MN
2017. 05. 12. 19:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Világszerte összehangolt kibertámadás-sorozatot hajtott végre a Shadow Brokers nevű hekkercsoport, sajtóértesülések szerint hetvennégy országban fertőztek meg számítógépeket az operációs rendszert leblokkoló WannaCry zsarolóvírus egy típusával.

A BBC által megszólaltatott biztonsági szakértők szerint a Wannacry egy féreg révén, letöltés útján települ a gépekre, a fertőzés után pedig 300 dollárt követel a felhasználótól a titkosítás (encrypt) feloldásáért – a le nem nyomozható Bitcoin rendszeren keresztül.

A hekkerek egyebek között Indiában, Kínában, Oroszországban, az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban akcióztak, a legnagyobb károkat a brit – londoni, nottinghami, blackburni – kórházak szenvedték el, a hálózat lebénítása miatt több műtét is elmaradt, a nem sürgősségi esetek kezelését pedig ideiglenesen felfüggesztették.

A Shadow Brokers volt az a csoport, amely tavaly sikeresen szivárogtatott ki és lopott el informatikai fejlesztéseket az amerikai hírszerzéstől, vagyis az NSA-től.

A mostani támadáshoz egy olyan biztonsági rést használtak ki, amelyet a Microsoft már márciusban befoltozott, de sok gépen és hálózaton még nem a frissített verzió futott – ezek voltak igazán sérülékenyek a zsarolóvírus számára.

Bár a BBC szerint az Egyesült Államokból is érkeztek kibertámadásokról szóló jelentések, a Wall Street Journal úgy tudja, az USA egyelőre nem érintett, bár támadási kísérletek ott is történhettek.

Az amerikai lap - miután a hackerek a Microsoft Windows rendszerének sérülékenységét kihasználva intéznek támadásokat az informatikai rendszerek ellen - megszólaltatta a Microsoft szóvivőjét, aki azonban csak annyit mondott: tudják, mi zajlik, és tanulmányozzák a helyzetet.

Az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Ügynöksége (NSA) nem kívánta kommentálni a történteket,  írja az MTI.

Az orosz informatikai cég, a Kaspersky Lab amerikai leányvállalatának képviselője a The Wall Street Journal megkeresésére leszögezte: jelenleg éppen Oroszország a legnagyobb elszenvedője a kibertámadásnak. Jakub Kroustek, a víruselhárító szoftvereket forgalmazó Avast cég egyik vezető informatikusa viszont azt közölte: az Avast szoftverei pénteken 57 ezer behatolási kísérletet védtek ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.