A japán hercegnő lemond címéről, hogy hozzámenjen egy közrendű fiúhoz

Majdnem úgy történt, mint a mesében. Ráadásul a fiú a „tenger hercege” volt. Egy nyaralóhelyen.

Kovács Áron
2017. 05. 17. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesébe illő történeten ámuldozik Japán, sőt lassan a fél világ: Mako hercegnő, Akihito császár legidősebb, 25 éves unokája úgy döntött, lemond uralkodói rangjáról, hogy hozzámehessen egykori – közrangú – iskolatársához. A császári ház hivatalosan közölte, hogy szülei, Akisino herceg (az uralkodó fiatalabb fia) és Kiko hercegnő hozzájárultak a házassághoz, és a nagyszülők, a 83 éves császár és Micsiko császárné is „tudnak a tervről”.

A szintén 25 éves Komuro Kei egy közös ismerősükön keresztül ismerte meg még 2012-ben a szintén a Tokiói Nemzetközi Egyetemre járó hercegnőt. Korábban egy banknál dolgozott, most pedig egy ügyvédi iroda alkalmazottja. A sajtónak csak szűkszavúan nyilatkozott, arra hivatkozva, hogy még nincs itt az ideje. Persze már kiderült róla néhány dolog, például az a jellegzetesen japán jelenet, hogy kedden bocsánatot kért a főnökétől, amiért nem tájékoztatta hamarabb az eljegyzésről.

Ennél sokkal aranyosabb, hogy 18 éves korában a Jokohamához közeli, tengerparti Fudzsiszavában mint „turisztikai nagykövet” népszerűsítette a nyaralóhelyet, ahol „a tenger hercegeként” emlegették. Egykori munkatársai úgy emlékeztek rá, mint egy kedves fiúra, aki szeretett főzni és hegedülni, folyékonyan beszélt angolul és szívesen társalgott a külföldiekkel.

A hivatalos eljegyzés június közepén lesz, az esküvő jövőre várható. Mako hercegnő elsőként házasodik a császár négy unokája közül. A császári családban egyébként legutóbb 2014-ben volt esküvő, akkor Akihito unokatestvérének lánya, Noriko hercegnő ment hozzá egy sintó főpap fiához.

A császári eljegyzés híre egy nappal az előtt robbant, hogy Abe Sinzó kormánya várhatóan véglegesíti azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné az idős uralkodónak, hogy átadja a krizantém trónt Naruhito koronahercegnek. Császár lemondására kétszáz éve nem volt példa Japánban: utoljára 1817-ben mondott le Kókaku császár. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.