A németek nem szívesen segítenének orosz támadás esetén

Európa fontosabb államainak közvéleménye továbbra is kedveli a NATO-t. Ám egy friss kutatásból ennél súlyosabb dolgok derülnek ki.

Földi Bence
2017. 05. 23. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli csúcsot tartanak csütörtökön Brüsszelben az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) tagállamai, amelyen Donald Trump amerikai elnök is részt vesz. Nem csoda, hogy az esemény elé időzítette éves NATO-jelentését a Pew Research Center (PRC) amerikai közvélemény-kutató, amelyet lapunknak már a megjelenés előtt elküldött. A NATO-ról alkotott vélemény továbbra is pozitív a vizsgált államokban (Amerikai Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Kanada, Lengyelország, Németország, Spanyolország, Svédország). Nem meglepő módon leginkább a lengyelek és a hollandok (79-79%) kedvelik a szervezetet, legkevésbé pedig a spanyolok (45%).

Az Egyesült Államokban annak ellenére nőtt a katonai együttműködés támogatóinak aránya, hogy Donald Trump a tavalyi elnökválasztási kampányban kemény NATO-ellenes retorikát vitt. Igaz, ez azért rezonált saját szavazói körében: a 2016-os adathoz képest öt százalékkal kevesebb, 47 százalék a NATO kedvelőinek aránya, miközben ez a demokratáknál 58-ról 78 százalékra nőtt. Azaz hatalmas, 31 százalékpontos különbség mutatkozik a két nagy párt szimpatizánsainak a katonai együttműködéshez való hozzáállásában. A Pew Research Center rámutatott, az Egyesült Államok eredményei eltértek a többi országban mértektől: az általuk politikai bal- és jobboldaliként meghatározott válaszadók közül Spanyolországban, Svédországban, Franciaországban és Németországban is jelentősen több jobboldali kedveli a NATO-t, mint baloldali. Utóbbi kettőben egy év alatt nagymértékben nőtt a NATO-párti jobboldaliak aránya: a franciáknál 14, a németeknél 13 százalékponttal.

A vizsgált államok lakosságának 44 százaléka komoly veszélyként tekint Oroszországra, ez az arány történelmi okokból a lengyeleknél a legmagasabb (62 százalék). A Pew rámutatott: minél magasabb az oroszveszélyben gondolkodók száma egy államban, annál inkább hisznek abban, hogy ha Oroszország megtámadna egy NATO-tagállamot, be kellene segíteni annak védelmében. A NATO-szerződés ötödik cikkelye egyébként ki is mondja ezt, mégis

van olyan vizsgált ország, amelynek lakossága nem küldene saját csapatokat egy oroszok által megtámadott tagállamnak.

Németországban például a válaszadók 53 százaléka utasítaná el az ötödik cikkely betartását, és csak negyven százalékuk küldene – német – katonai segítséget egy megtámadott NATO-tagországnak. A briteknél és a spanyoloknál sincsenek többségben az ötödik cikkelyt betartani szándékozók, de Franciaországban, Kanadában, Amerikában, Lengyelországban és Hollandiában igen. Utóbbi állam lakosai a legszolidárisabbak: hetvenkét százalékuk küldene csapatokat, ha szükség lenne rá. Mindazonáltal az amerikai segítségnyújtást minden érintett ország lakosságának többsége elvárná.

A nem túl szolidáris németek 65 százaléka szívesen venné, ha az Egyesült Államok hadba szállna, ha valamely NATO-tagállamot orosz támadás érné.

A PRC rákérdezett Svédországban arra, támogatnák-e az emberek az állam belépését a szervezetbe. A válaszadók relatív többsége, 47 százaléka csatlakozna a NATO-hoz, 39 százalék azonban ellenzi a katonai együttműködésbe való belépést. A felmérés egyébként az adott államok teljes népességére nézve reprezentatív, telefonos és személyes lekérdezés révén készült idén február 16-a és április 10-e között. Összesen 9761 válaszadó vett benne részt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.